Nietoperze w poniemieckich bunkrach w Lubuskiem mogą spać spokojnie


Nietoperze w poniemieckich bunkrach w Lubuskiem mogą spać spokojnie: artykuł nr 101

2004-11-09 21:06:28 Nauka w Polsce i na świecie

Na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, znajdującego się w widłach Odry i Warty, utworzono w tym roku rezerwat chroniący zimujące w poniemieckich fortyfikacjach nietoperze. Ograniczenia w ruchu turystycznym, które już obowiązują, mają zapewnić zwierzętom spokojny zimowy sen.

ŻELBETONOWA SYPIALNIA

Pozostałości poniemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej są największą atrakcją turystyczną województwa lubuskiego. Turyści mogą zwiedzać potężne żelbetonowe bunkry i łączące je kilometry podziemnych korytarzy, należące do tzw. Ufortyfikowanego Frontu Łuku Odry i Warty (niem. Ostwall - umocnienia wschodnie), zwanego też w skrócie MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony).

System fortyfikacji powstawał w latach 1934-1939, kiedy hitlerowskie Niemcy szykowały się do wojny. W 1944 roku pospiesznie rozbudowano i ulepszono istniejące już umocnienia, aby przygotować się na nadejście armii radzieckiej.

Kompleks składa się z licznych bunkrów, połączonych siecią korytarzy. Przez środek przebiega tzw. droga głównego ruchu o długości ok. 10 km. Od niej odchodzi w sumie ok. 20 km tuneli bocznych. Do poszczególnych obiektów prowadziły wejścia z powierzchni Ziemi, wyposażone w schody i szyby dla wind.

Co roku około 30 tys. nietoperzy zlatuje się do bunkrów i podziemnych korytarzy, aby w nich zapaść w sen zimowy. Aby zapewnić hibernującym nietoperzom spokój, wprowadzono ograniczenia dla ruchu turystycznego. Od 1 listopada do 31 marca obowiązuje zakaz wstępu do podziemi.

LATAJĄCE MYSZY

Nietoperze (Chiroptera) są jedną z najmniej znanych grup ssaków. Wraz z ptakami są jedynymi współcześnie żyjącymi na Ziemi kręgowcami, które opanowały zdolność aktywnego latania.

Ich kończyny przednie przekształcone są w błoniaste skrzydła, zaś tylne, zaopatrzone w pazurki, służą do poruszania się po podłożu oraz do zawieszania się na drzewach lub występach skalnych. Nietoperze śpią zawieszone do góry nogami.

Nietoperze są drugim, po gryzoniach, rzędem ssaków pod względem liczby gatunków - znanych jest ich ok. 970 (w Polsce dotychczas stwierdzono 21 gatunków). Występują niemal na całej kuli ziemskiej, najliczniej w tropikach. W puszczy Amazońskiej żyje ponad 100 gatunków tych zwierząt.

W klimacie umiarkowanym nietoperze zapadają w sen zimowy, wykorzystując do tego naturalne schronienia, takie jak jaskinie czy dziuple, ale również chętnie ukrywają się w budowlach stworzonych przez ludzi. Można je spotkać niemal wszędzie - na strychach, w piwnicach, za okiennicami, pod mostami, w studniach i we wszelkiego rodzaju podziemiach.

U nietoperzy występuje ogromna różnorodność sposobów odżywiania się. Większość gatunków jest owadożerna, ale istnieją także gatunki drapieżne, rybożerne, owocożerne. Trzy południowoamerykańskie gatunki wampirów przystosowały się do odżywiania krwią ptaków i ssaków.

Niezwykłą cechą tych ssaków jest zdolność do echolokacji. Zdecydowana większość gatunków w czasie lotu emituje ultradźwięki, które jako echo wracają do ucha informując o otoczeniu. Ten swego rodzaju "radar" został poznany przez naukowców dopiero 50 lat temu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

www.naukawpolsce.pap.pl  

9 listopada 2004

mba

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie