Letni obóz poszukiwaczy dinozaurów


Letni obóz poszukiwaczy dinozaurów: artykuł nr 1028

2005-07-27 12:40:10 Ciekawostki

Młodzi ludzie z Polski, Wielkiej Brytanii i Czech poszukują kości prehistorycznych zwierząt w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Obóz naukowy - na terenie słynnej z odkrycia najstarszego na świecie dinozaura dawnej kopalni iłów - zorganizowano już po raz szósty. "Cały czas wzbogacamy zbiory o nowe okazy. Niektóre są lepiej zachowane niż te, które znajdowaliśmy wcześniej" – mówi opiekujący się odkrywcami Krzysztof Książkiewicz z pracowni paleozoologii Uniwersytetu Opolskiego.

 "O tym, czy są tu ewentualnie jakieś naukowe rewelacje, dowiemy się po dokładnym zbadaniu znalezisk" - dodaje.

Na terenie nieczynnej kopalni iłów pracuje (okresowo) od 15 do 25 paleontologów-amatorów. "Metody pracy są tradycyjne, najpierw kilof, taczka i łopata, potem dłutko dentystyczne i pędzelek" – zaznacza Książkiewicz.

Chętni do skosztowania pracy poszukiwacza dinozaurów przyjeżdżają do Krasiejowa na własny koszt. Organizator obozu, Uniwersytet Opolski, zapewnia im noclegi w budynku starej kopalni i wyżywienie. "To jednak dość ciężka praca, więc trzeba zapewnić posiłki, które nie ukrywam są dla nas największym obciążeniem finansowym" – wyjaśnia. Obóz potrwa do końca września.

Równolegle z pracami wykopaliskowymi na terenie kopalni trwa budowa pawilonu – pierwszej części przyszłego parku. Wyposażony on będzie m.in. w taras widokowy i szklaną podłogę.

Wykopaliska są atrakcją dla turystów. W zeszłym roku do księgi pamiątkowej prowadzonej przez strażników wyrobiska wpisało się 12 tys. gości.

* * *

Badania naukowe rozpoczęły się w Krasiejowie w latach 90. Od roku 2000 trwa naukowa eksploatacja złoża. Wykopaliska stały się słynne, gdy odkryto szczątki najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis (pochodzi z okresu triasu 225-230 milionów lat przed naszą erą), i kości prehistorycznych prapłazów, przodków wielkich jurajskich dinozaurów.

Dzięki uprzejmości

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jacek Szopiński

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek