Ekomuzeum cieszynianki powstanie w Cieszynie


Ekomuzeum cieszynianki powstanie w Cieszynie: artykuł nr 1032

2005-07-28 10:24:57 Ciekawostki

Cieszynianka, niezwykle rzadka roślina występująca w Polsce jedynie w okolicach Cieszyna (woj. śląskie), doczeka się własnego muzeum – informuje szef wydziału ochrony środowiska cieszyńskiego magistratu Aleksander Dorda.

„Jesienią w jednym z liceów chcemy przygotować salę muzealną. Będą w niej prezentowane zdjęcia i rysunki oraz opisy rośliny. Na pobliskim skwerze posadzimy cieszynianki, tak by wiosną, gdy zakwitną, można już było je zobaczyć.

Oznaczone zostaną także drogi do rezerwatów, w których występuje roślina″ – mówi Dorda.

Urzędnik dodaje, że turyści w Ekomuzeum będą mogli także poznać legendę związaną z cieszynianką. Według niej szwedzki żołnierz podczas wojny 30-letniej zabrał ze swej ojczyzny woreczek z ziemią. Gdy poległ w okolicach Cieszyna, ziemię wysypano na jego grobie. Następnej wiosny wyrosła na tym miejscu pierwsza cieszynianka.

Cieszynianka należy do tak zwanych endemitów. Rośnie tylko w okolicach Cieszyna oraz na kilku stanowiskach w Alpach. Kwitnie wiosną. Ma charakterystyczne zielone, niewielkie kwiaty. W okolicach miasta są trzy rezerwaty, w których można ją podziwiać. Dla mieszkańców Cieszyna roślina jest symbolem umiłowania ojczystej ziemi.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, 27 lipca 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek