Granitowe drogowskazy wracają do żagańskich lasów


Granitowe drogowskazy wracają do żagańskich lasów: artykuł nr 1038

2005-07-29 13:42:58 Leśnictwo

41 granitowych drogowskazów nawiązujących do tradycji okolicy ustawili leśnicy w żagańskich lasach (woj. lubuskie) - informuje "Gazeta Wyborcza". Przed wojną każda droga miała tu swoją nazwę.

Kamienie ustawiono na krańcach dróg i na skrzyżowaniach. Leśne szlaki noszą nazwy m.in. dawnych właścicieli miasta, rodów Wallensteinów, Bironów i Talleyrandów. Są także dwie nowe nazwy - Droga Mazura i Droga Słubicka.

Żagański nadleśniczy Jerzy Wilanowski wyjaśnia, że Droga Mazura to tzw. czołgówka, a jej nazwa pochodzi od nazwiska generała, który dowodził jednostką wojskową i stworzył tę drogę. "Drogę Słubicką nazwali żołnierze z jednostki w Słubicach, którzy kiedyś często ćwiczyli na naszych poligonach" - wyjaśnił "Gazecie".

Pomysłodawcą powrotu do tradycji nazewnictwa dróg jest pracownik zielonogórskich Lasów Państwowych, Karol Wiler.

Ważące około 800-1200 kg granitowe kamienie przywieziono ze Strzegomia. Mają nie tylko pomagać orientować się w lesie zbieraczom jagód i grzybiarzom, ale - jak mówi żagański nadleśniczy - kamienie przede wszystkim mają pomagać w szybkim dotarciu do pożaru słabo znającym teren "obcym" jednostkom strażackim. BSZ

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa