Arboretum w Bolestraszycach atrakcją dla turystów


Arboretum w Bolestraszycach atrakcją dla turystów: artykuł nr 1044

2005-08-07 19:15:49 Botanika

Ponad 30 tys. turystów z kraju i zagranicy zwiedziło już w tym roku Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem, jedyny tego typu ogród botaniczny w Polsce południowo-wschodniej - informuje dyrektor Narcyz Piórecki. Miłośnicy przyrody chętnie odwiedzają to miejsce nawet kilka razy w roku, gdyż niemal co kilkanaście dni zmieniają się tam przyrodnicze atrakcje. Obecnie w pełni kwitnienia są m.in. kasztanowce drobnolistne i tawułki. Rozpoczynają kwitnienie wrzosy, liliowce, grzybienie, dalie i katalpy.

Kolekcję roślin wodnych można obejrzeć na trzech stawach. Na jednym z nich umieszczono w tym roku duży drewniany pomost, dzięki któremu unikatowe rośliny można oglądać z bliskiej odległości - wśród nich kotewkę, salwinię pływającą, marsylię czterolistną i orzecha wodnego.

W ogrodzie znajduje się ponadto wiele roślin z gatunku cisa, ponad 1500 różnych jabłoni, przeszło 250 cyprysików błotnych, setki metasekwoi, ok. 300 miłorzębów japońskich i 180 kłokoczek południowych. Zwiedzanie ułatwiają szerokie, dobrze utrzymane ścieżki, a niemal przy każdej ciekawszej roślinie umieszczono tabliczki z nazwą i krótkim opisem. Ofertę wzbogacają wystawy w mieszczącym się w ogrodzie Muzeum Przyrodniczym. W wielu miejscach dodatkową ozdobą są rzeźby wykonane z wikliny.

Dzięki uprzejmości PAP Nauka w Polsce Jan Miszczak

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki