Pogórze Przemyskie obszarem specjalnej ochrony ptaków: artykuł nr 110
2004-11-17 15:00:17 Nauka w Polsce i na świecie
Pogórze Przemyskie zostało uznane przez Unię Europejską za obszar specjalnej ochrony ptaków - poinformował w środę PAP prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz.
PTASIE LEŚNE OSTOJE
W Polsce są 72 takie obszary. Wchodzą one w skład Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Zostały wyznaczone na podstawie opracowanej przez Unię Europejską tzw. Dyrektywy Ptasiej, dotyczącej ochrony ptaków. W Podkarpackiem podobny status uzyskały wcześniej Ostoja Bieszczadzka, Puszcza Solska i Lasy Janowskie.
"Skompletowanie dokumentacji jest wynikiem wielu lat badań, obserwacji i opisywania ptasiego świata. Regularnie prowadzimy je od połowy lat 80. Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały docenione" - powiedział Kunysz.
SZANSA NA PARK NARODOWY
Jak podkreśla ornitolog, wkład w opisywanie ptactwa Pogórza Przemyskiego wnieśli także Henryk Kurek i Józef Hordowski, którzy swoje obserwacje opisywali przez wiele lat w zeszytach "Badania nad ornitofauną Ziemi Przemyskiej" i "Ptakach Podkarpacia".
"Liczymy na to, że dostrzeżenie rezultatów naszej pracy na forum międzynarodowym ułatwi wieloletnie starania o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego" - dodaje Kunysz.
Zdaniem ornitologów, Pogórze Przemyskie należy do najbogatszych w Polsce pod względem liczebności żyjących tam wyjątkowo rzadkich ptaków, takich, jak np. orzeł przedni, orzeł krzykliwy lub puszczyk uralski.
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak
17 listopada 2004
Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie
- ROŚLINY MAJĄ MAGAZYNY PEŁNE WŁASNEJ BRONI
- MOŻNA BUDOWAĆ DROGI NIE SZKODZĄC ZWIERZĘTOM
- Koktajl chemiczny we krwi Polaków?
- Jakie znaczenie miały ryby w rozwoju handlu tysiąc lat temu?
- Polska w satelitarnym programie monitoringu środowiska - GMES
- Azot w oceanach
- ONZ ratyfikowało ograniczenie emisji gazów cieplarnianych