Co 8 sekund wskutek palenia papierosów umiera 1 człowiek


Co 8 sekund wskutek palenia papierosów umiera 1 człowiek: artykuł nr 1150

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

O tym, co dokładnie dzieje się w organizmie człowieka podczas wdychania trującego dymu z papierosa - opowiadał na konferencji prasowej w Warszawie prof. Witold Zatoński ze stołecznego Centrum Onkologii. Profesor, znany organizator akcji na temat szkodliwości tytoniu, powtarza - o złych skutkach palenia warto przypominać jak najczęściej; można w ten sposób "przemówić do rozumu" palaczy, wyrwać ich spod władzy nałogu i uratować im życie.

Papierosy są naprawdę bardzo groźne - alarmował. Zabijają miliony osób, wywołując ciężkie choroby. Nałogowym palaczom skracają życie o wiele lat. Ludzie palący papierosy są poważnie chorzy i wymagają pomocy lekarza. Ich choroba to zespół uzależnienia od tytoniu (ZUT).

ŚMIERĆ CO 8 SEKUND

Co 8 sekund wskutek palenia papierosów na świecie umiera jeden człowiek. Z kolei co 1 minutę na świecie wypalanych jest ponad 10 milionów papierosów.

Papierosy pali ok. miliarda mężczyzn i 250 milionów kobiet. Od 1900 roku zabiły one ok. miliarda osób. Ludzie ci umarli z powodu chorób rozwijających się w wyniku inhalowania papierosowego dymu.

W Polsce papierosy pali obecnie 9 milionów osób.

TOKSYCZNE PRZYJEMNOŚCI

Palacze popadają w nałóg, bo traktują nikotynę jako źródło przyjemności. Nikotyna uruchamia w mózgu proces uwalniania się substancji chemicznej o nazwie dopamina. Uwalnianie się dopaminy powoduje uczucie przyjemności i euforii - tłumaczył profesor.

Podczas palenia, wdychany dym z papierosa kieruje się drogami oddechowymi do płuc, a nikotyna przedostaje się następnie do krwioobiegu. Po kilku sekundach dostarczana jest do milionów neuronów w centralnym układzie nerwowym. W śródmózgowiu nikotyna łączy się z tzw. receptorami nikotynowymi.

BŁĘDNE KOŁO

W mózgu palacza, w miarę palenia, powstaje coraz więcej receptorów nikotynowych. Receptory te przejmują kontrolę nad postępowaniem palacza - jeśli palacz chce czuć się dobrze, musi co jakiś czas podawać sobie nikotynę. W efekcie połączenia nikotyny i receptorów nikotynowych, mózg otrzymuje sygnał, aby uwalniać dopaminę.

Uwalnianie dopaminy powoduje u człowieka krótkotrwałe uczucie przyjemności i - tylko na chwilę - polepsza koncentrację. Potem stężenie dopaminy w mózgu spada i palacz zaczyna odczuwać brak przyjemności. W efekcie sięga po kolejnego papierosa. Zapalenie tego papierosa inicjuje identyczną sytuację. Z procesu palenia robi się "błędne koło".

ZNĘKANY, ZATRUTY I "NA GŁODZIE"

Kiedy człowiek odczuwa głód nikotynowy, nie może się skoncentrować, denerwuje się. Jest całkowicie we władzy nałogu. Sięgając po kolejnego papierosa, wprowadza do swojego organizmu kolejną dawkę toksycznych substancji, w tym wiele rakotwórczych. W dymie papierosowym zawartych jest ponad 4 tys. związków chemicznych - ostrzegał prof. Zatoński.

Chemikalia te docierają do najgłębszych tkanek organizmu, uszkadzają narządy i wpływają negatywnie na procesy życiowe. Palenie papierosów wywołuje ponad 50 chorób, w tym raka płuc i choroby układu krążenia, uniemożliwiające normalną pracę serca.

RZUCANIE I ZESPÓŁ ABSTYNENCKI

ZUT - zespół uzależnienia od tytoniu - to choroba postępująca i groźna, wymagająca leczenia. Samo "odstawienie" papierosów to jeszcze nie koniec problemów. W wyniku zaprzestania podawania uzależnionemu nikotyny, czyli systematycznych dawek "przyjemności", "zszokowany" organizm palacza odczuwa dyskomfort.

Takie negatywne objawy, nazywane "zespołem abstynenckim", mogą utrzymywać się przez kilka tygodni od momentu odstawienia papierosów. Człowiek jest wówczas rozdrażniony, ma problemy z koncentracją - które powodują m.in. trudności w pracy, odczuwa niepokój, może nawet popaść w depresję. Ma też kłopoty ze snem i odczuwa zwiększony apetyt - co niekiedy prowadzi do tycia.

GDZIE PO RATUNEK?

Łatwiej i bezpieczniej jest rzucać palenie pod opieką lekarza. Pozwoli to m.in. łatwiej przetrwać okres, gdy występuje zespół abstynencki. Lekarze mogą na przykład zapisać palaczowi lekarstwa, które ułatwią walkę z nałogiem.

W Warszawie poradnie udzielające pomocy w procesie rzucania palenia funkcjonują w Centrum Onkologii (CO) przy ul. Roentgena. Porady można tam zasięgnąć na 2 sposoby: telefonicznie, pod numerem 0-801-108-108, i osobiście.

Porady te są w CO bezpłatne - także organizowane tam indywidualne spotkania palaczy z lekarzem i psychologiem. Aby umówić się na takie bezpłatne spotkanie, należy wcześniej zamówić wizytę telefonicznie. Dzwonić można od poniedziałku do piątku, najlepiej w godzinach 16.00-18.00, pod numer: (022) 643 92 34.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny