Foka Depka wraca ze szpitala do morza


Foka Depka wraca ze szpitala do morza: artykuł nr 1153

2005-08-28 02:19:56 Zoologia

Foka o imieniu Depka, która pod koniec lipca zachorowała i trafiła do foczego szpitalika, jest już zdrowa. W sobotę w miejscowości Rewal zostanie wypuszczona ponownie do morza - poinformował w piątek PAP Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego . Depka przyszła na świat w lutym ubiegłego roku w helskim fokarium. Po raz pierwszy wraz z innymi urodzonymi w Helu fokami została wypuszczona do morza na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w rejonie miejscowości Czołpino.

Po odwiedzeniu brzegów Danii i Niemiec powróciła do Polski i pojawiła się na brzegu w miejscowości Niechorze ponad rok temu. Od tamtego czasu przebywała na polskim wybrzeżu wychodząc na brzeg w różnych miejscowościach środkowego wybrzeża.

Mimo tablic i tysięcy ulotek po polsku i niemiecku, a także relacjom w mediach o tym, jak się wobec foki zachowywać, Depka zaznała ze strony turystów licznych przykrości.

"Fokę nierzadko obsypywano piaskiem, szturchano parasolami i patykami. Robiono wiele niechlubnych rzeczy, aby tylko otworzyła oczy i podniosła głowę w kierunku fotograficznego aparatu, aby zwróciła uwagę na przyglądające się jej osoby" - opowiada Skóra. "Z początkiem tego rocznego sezonu informacje, które docierały do Stacji zaczęły budzić niepokój - Depka schudła, stała się mniej aktywna. Pokazywały to zdjęcia, których coraz więcej docierało do Stacji" - dodaje Skóra.

Stacja morska podjęła decyzję o zabraniu foki do Stacji Morskiej. W nocy z 20 na 21 lipca ekipa przywiozła Depkę do Helu. Umieszczona została w foczym szpitaliku, gdzie przeszła najpierw badania kontrolne, a następnie intensywne leczenie.

"Teraz Depka jest już zdrowa i gotowa do powrotu do morza. Pozostaje jednak problem zachowania się wobec niej ludzi. Biorąc pod uwagę wydarzenia z lipca mamy nadzieję, iż lokalna społeczność i władze samorządowe staną na wysokości zadania i zapewnią jej lepszy niż dotychczas byt, a zwłaszcza bezpieczeństwo" - podkreśla Skóra.

We współpracy z władzami Gminy Rewal Stacja Morska przygotowała dodatkowe tablice informacyjne oraz tysiące nowych ulotek informujących o tym, jak należy się zachować w obecności foki. Pracownicy stacji mają nadzieję, że tym razem to wystarczy.
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii