Warmia i Mazury: Przygotowania na nadejście ptasiej grypy


Warmia i Mazury: Przygotowania na nadejście ptasiej grypy: artykuł nr 1156

2005-08-29 12:20:38 Wirusologia

Powiatowi lekarze weterynarii na Warmii i Mazurach zostali zobowiązani do spotkań z hodowcami drobiu i informowania ich na temat zasad postępowania na wypadek pojawienia się tej choroby. Wszystko przez zbliżającą się jesień i masowe przeloty ptaków wędrownych. Nad województwem warmińsko-mazurskim przebiega główny szlak wędrówki dzikich ptaków, tzw. szlak bałtycki. Z tego też powodu istnieją obawy, że do Polski w bardzo krótkim czasie może dotrzeć niebezpieczny dla drobiu i ludzi wirus ptasiej grypy.

Wszystkie stada na naszych fermach, na fermach kontrahentów, są pod stałą opieką weterynaryjną. Hodowcy współpracujący z nami i pracownicy nie mogą utrzymywać u siebie żadnych ptaków domowych, również ptaków ozdobnych - mówi Krystyna Szczepkowska z jednego z dużych zakładów drobiarskich koło Olsztyna.

Lekarze weterynarii rozpoczęli już spotkania z hodowcami. Na każdym z nich prezentują możliwe metody, które mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia drobiu i ludzi wirusem ptasiej grypy. Są to m.in. maty dezynfekcyjne i specjalne ubiory ochronne.

Źródło: RMF FM

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z wirusologii