Festiwal nauki coraz bliżej


Festiwal nauki coraz bliżej: artykuł nr 1179

2005-09-04 00:50:41 Nauka w Polsce i na świecie

16 września naukowcy po raz kolejny opanują stolicę Polski. Rusza IX edycja Festiwalu Nauki w Warszawie . Ponad sto placówek naukowych przez dziesięć festiwalowych dni (do 25 września) zorganizuje dla publiczności ponad pół tysiąca imprez. Dla zwiedzających przygotowano wiele niespodzianek... Czeka nas prawdziwe święto wiedzy.

Pokazy robotów, podróż do wnętrza komórki, Albert Einstein i jego pięć prac, które wstrząsnęły światem, przewidywanie katastrof lotniczych, kierowanie samolotem w korytarzach powietrznych, warsztaty chińskiej i japońskiej kaligrafii, opowieść o mieczu japońskim i żydowskim święcie Jom Kipur, detal w architekturze socrealizmu, a także Robotnicy′80 i podziemia "Solidarności" - to tematyka tylko niektórych festiwalowych imprez. Drugi dzień festiwalu, 17 września, to jednocześnie Dzień Nauki - Polska 2005. Sponsorem głównym i honorowym patronem Festiwalu oraz Dnia jest Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

NIE MA POSTĘPU BEZ NAUKI

"Naszym zamierzeniem było i jest nadal budowanie więzi nauki ze społeczeństwem - tłumaczy dyrektor Festiwalu Nauki w Warszawie, prof. Maciej Geller. - To sprzyja społecznemu zrozumieniu, że nie zbudujemy silnej, myślącej Polski, bez postawienia na rozwój badań naukowych i wykorzystanie ich wyników do tworzenia konkurencyjnej gospodarki w obszarze nowoczesnych technologii".

Główną ideą tej corocznej imprezy w Polsce ma być przekonywanie, że nauka nie musi być trudna, ani nudna, że może być fascynująca, jeśli potrafi się o niej opowiadać prostym językiem. Prof. Geller podkreśla: "Pragniemy, by nasi goście zobaczyli nasze warsztaty pracy, poczuli smak dyskusji i sporu, wreszcie zauważyli, że nauka jest interesująca, a wyniki badań zrozumiałe, jeżeli tylko rozmawiamy ze sobą "ludzkim" językiem . Takie rozmowy potrzebne są zarówno naszej publiczności jak i nam - lepiej wtedy wszyscy rozumiemy skąd przychodzi i dokąd zmierza nauka".

Jak zaznacza dyrektor festiwalu, ta wielka naukowa impreza ma także pokazać ludziom młodym możliwości wyboru ciekawych dróg życiowych oraz "pomóc w ich kształceniu nauczycielom i wszystkim, którym leży na sercu cywilizacyjny rozwój Polski".

Bez nauki rozwój cywilizacyjny kraju jest niemożliwy - alarmują organizatorzy festiwalu. Jak ze smutkiem przyznają, Festiwal Nauki "to także dni ujawniania prawdy o stanie nauki, nauczania i sposobach ich finansowania w Polsce, a obraz ten odbiega w wielu przypadkach od właściwego dla europejskiego kraju w XXI wieku". Dlatego tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem: "Brak inwestycji w naukę, to inwestycja w ignorancję".

GENIUSZ WSZECHCZASÓW I SAMOLOTY

Rok 2005 jest dla światowej nauki szczególnym, świętujemy bowiem 100. rocznicę odkrycia przez Alberta Einsteina cząstki światła - fotonu. Dlatego Einsteinowi - naukowemu geniuszowi wszechczasów, poświęconych będzie wiele festiwalowych imprez, m.in. "Albert Einstein i jego pięć prac, które wstrząsnęły światem", "Mało znane epizody z życia Alberta Einsteina", "Od Einsteina do inżynierii kwantowej", "Realność atomów - przełomowe prace Alberta Einsteina z roku 1905", "Foton - (nie)udana hipoteza Einsteina", "Czy da się zastosować Teorię Względności do celów praktycznych?".

Festiwalową niespodzianką dla miłośników futbolu będzie wykład "Fizyka dla bramkarzy". "Bardzo rzadko próbujemy wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole na lekcjach fizyki do zrozumienia obserwowanych przez nas zdarzeń. A czasem kilka prostych wzorów i przyrządów wystarczą, aby opracować taktykę prowadzącą do pokonania przeciwnika na boisku" - tłumaczą autorzy pomysłu.

Kolejna niespodzianka dla zwiedzających to włączenie się w festiwal Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze oraz Agencji Ruchu Lotniczego. Gościnnie na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej pracownicy tych instytucji opowiedzą o tajnikach pracy pilotów i obsługi lotnisk.

NIESPODZIANKI, NIESPODZIANKI...

Do ciekawszych punktów festiwalowego programu należeć będzie z pewnością wykład "Śmiecie jako antropologiczne źródło wiedzy o kulturze". Zainspirowany "śmieciologią" Williama Rathje (amerykańskiego antropologa i archeologa, który pośród odpadków spędził trzydzieści lat swojego życia) doktorant w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przystąpił w ostatnie święta Bożego Narodzenia do obserwacji śmietników w centrum Warszawy...

Sporo imprez przygotowano z myślą o osobach, które kochają podróże i interesują się kulturą innych zakątków świata. Warsztaty kaligrafii japońskiej, opowieść o japońskim mieczu, pismo chińskie, symbolika w sztuce chińskiej, muzyka chińska I Cing - tajemnice starochińskiej wyroczni; artyzm życia codziennego Tybetańczyków - rękodzieło i stroje, malarstwo buddyjskie w Tybecie i Mongolii, wybrane aspekty sztuki indyjskiej; sztuka koczowników ze stepów Azji Środkowej; oraz żydowskie święta jesienne: Rosz ha-Szana i Jom Kipur - to tylko niektóre tematy tego typu imprez.

Ci, którzy najbardziej cenią uroki własnego miasta, mogą wyruszyć na oryginalną wędrówkę po Warszawie. "Wycieczka, o nazwie +Warszawski socrealizm+, ma na celu zapoznanie zwiedzających z budynkami mieszkalnymi i biurowymi okresu socrealizmu - zapowiadają jej pomysłodawcy. - Zaprezentowane będą założenia urbanistyczne, poszczególne obiekty i detal socrealistyczny. Przekazana zostanie informacja o czołowych architektach okresu socrealizmu i roli tej architektury w tkance powojennego miasta".

W ROCZNICĘ POWSTANIA "SOLIDARNOŚCI"

W związku z obchodami 25. rocznicy powstania "Solidarności" festiwalowe imprezy wiązać się będą także z tą tematyką. Zaplanowano spotkania pt. "Podziemia Solidarności lat 1981-1989", "Solidarność" po 25 latach - ruch społeczny i socjologia" oraz "Robotnicy ′80" (film i debata, weźmie w niej udział jeden z liderów NSZZ "Solidarność" w 1980 roku, organizator strajku w Stoczni Gdańskiej, Bogdan Borusewicz).

ZOBACZYĆ, USŁYSZEĆ, POWĄCHAĆ...

Inne festiwalowe imprezy to m.in.: "Junk-job. Zjawisko niskopłatnej pracy", "Skąd się biorą złotówki?" (spotkanie poprowadzą doradca prezydenta do spraw ekonomicznych Witold Orłowski oraz Richard Mbewe z Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej), "Zobaczyć, usłyszeć, powąchać, porozmawiać - jak owady komunikują się ze światem?", "Czy mycie skraca życie?", "O szyfrach i ich łamaniu" (wykład popularny o kryptografii), "Jak Roentgen odkrył promieniowanie", "Podróż do wnętrza komórki - mikroskopia elektronowa", "Czy polska elektrownia jądrowa będzie bezpieczna?", "Receptory zapachu - jak działa nasz nos?", "Ptaki, których już nie zobaczymy. Gatunki, które wyginęły w czasach historycznych", "Trzęsienia ziemi, wulkany i tsunami - źródła i mechanizmy wielkich katastrof".

Będzie można także m.in. zwiedzić Klinikę Koni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz obejrzeć popularną podczas poprzednich edycji festiwalu wystawę "Fotografujemy zjawiska fizyczne".

Osoby zainteresowane poziomem własnej inteligencji będą mogły w tych dniach w Warszawie rozwiązać testy przygotowane przez Stowarzyszenie Mensa Polska.

UCZESTNICY

Wśród placówek organizujących festiwalowe imprezy znajdą się m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Polska Akademia Nauk, Instytut Pamięci Narodowej, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, British Council Poland, British Council Poland, Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", Żydowski Instytut Historyczny, Collegium Civitas, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz jego pełny program znaleźć można na stronie http://www.icm.edu.pl/festiwal/2005 

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie