Pędraki niszczą podkarpackie lasy


Pędraki niszczą podkarpackie lasy: artykuł nr 1192

2005-09-06 16:44:10 Leśnictwo

Jak poinformował we wtorek PAP nadleśniczy Szczepan Okruch, żarłoczne pędraki zniszczyły w Nadleśnictwie Narol już ok. 40 ha lasu, zagrażają także terenom należącym do sąsiedniego Nadleśnictwa Lubaczów. Na jednym metrze kwadratowym gnieździ się po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sztuk. Walka ze szkodnikami jest trudna, gdyż nie ma obecnie radykalnych środków do ich unicestwienia, wyjaśnił nadleśniczy.

Na 150 tys. zł oszacowano już w Nadleśnictwie Narol na Podkarpaciu straty, jakie do tej pory spowodowały w lasach pędraki chrabąszcza majowego, kasztanowca i wałkarza lipczyka; do końca sezonu straty mogą być jednak znacznie większe.

W związku z tym leśnicy zdecydowali, że na najbliższe dwa lata wstrzymują zalesianie, co z kolei grozi zakłóceniem cyklu produkcyjnego. "Jeżeli nie odnawiamy lasu, to nie możemy prowadzić wycinki" - powiedział Okruch.

Pędraki pojawiły się w okolicach Narola po zlikwidowaniu PGR-ów. Kiedy upadły te gospodarstwa, pozostałe po nich pola i łąki "zdziczały", tworząc dobre środowisko dla rozwoju szybko rozmnażających się szkodników. Np. jedna samica chrabąszcza majowego składa podczas cyklu 12 jaj. Pędrak rozwija się przez cztery lata i wtedy żeruje najbardziej intensywnie, zjadając korzenie drzew i innych roślin.

Źródło: Interia.pl/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa