III Ogólnopolski Dzień Nauki - 17 września: artykuł nr 1208
2005-09-15 14:26:12 Nauka w Polsce i na świecie
Genetyka, paleontologia, historia Polski i świata a także wszystkie pozostałe nauki będą 17 września obchodzić swoje święto. Będzie to III Ogólnopolski Dzień Nauki. W wielu miastach, np. w Warszawie, w Dniu Nauki będą odbywały się festiwale nauki, w trakcie których naukowcy zaprezentują Polakom sekrety swych laboratoriów.
Wykłady, pokazy i zabawy dydaktyczne dla dzieci i dorosłych będą się odbywały przez cały dzień w kilkudziesięciu miastach Polski. W przygotowanie III Ogólnopolskiego Dnia Nauki zaangażowały się uczelnie, instytuty badawcze, muzea, a także takie organizacje jak Mensa czy Polska Akcja Humanitarna.
Dzień Nauki będzie też okazją do prezentowania w telewizji programów popularnonaukowych. Od 5 września są emitowane są one w TVP1, TVP2 i TVP Kultura. Obejrzenia wszystkich tych programów w jednym miejscu i o dowolnie wybranym przez internautę czasie możliwe jest na stronach Telewizji Interaktywnej iTVP.
"Na stronach www.itvp.pl można obejrzeć programy wyemitowane podczas Dnia Nauki w 2004 roku. Tegoroczne audycje udostępniane są równolegle z premierami antenowymi" - poinformowała Karolina Trąbska z Telewizji Polskiej.
Jak wyjaśnia, zamieszczone na stronach iTVP programy popularnonaukowe przybliżają osiągnięcia współczesnej nauki. "Umożliwiają odwiedzenie zarówno laboratoriów naukowych, jak i miejsc znanych na co dzień, jak lotniska czy dworce. Pokazują wnętrze ciała i budowę skomplikowanych maszyn. Eksperci chemii i fizyki tłumaczą zjawiska otaczającego świata i wyjaśniają, w jakich dziedzinach przemysłu są wykorzystywane" - powiedziała Trąbska.
Na stronach Telewizji Interaktywnej dostępne są m.in. takie programy antenowe jak Laboratorium, Recepty Jedynki i transmisje z wydarzeń sportowych oraz kulturalnych. Na stronach www.itvp.pl dostępne są również programy związane z tegorocznymi wyborami.
Jednym z patronów medialnych Dnia Nauki jest Polska Agencja Prasowa - www.pap.pl - (Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl)
Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Nauki i Informatyzacji - www.mnii.gov.pl
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska
Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie
- Alternatywa dla tradycyjnych gwiazdkowych prezentów
- Ciepła zima sprzyja obserwacji ptaków nad Wartą
- UOKiK zaangażował się w społeczną kampanię ekologiczną
- Jesienią drzewa boją się światła
- Polskie badania na Spitsbergenie kluczem do zagadki wielkiego wymierania
- Czy administracja prezydenta Busha oszczędzi lasy?
- Dinozaury wymarły w swoich najlepszych czasach