Katastrofalne skutki orkanu w Tatrach Słowackich


Katastrofalne skutki orkanu w Tatrach Słowackich: artykuł nr 122

2004-11-21 20:05:51 Nauka w Polsce i na świecie

Jak się szacuje, wichura powaliła na swej drodze drzewa iglaste o łącznej kubaturze co najmniej 2,5 mln metrów sześciennych - co odpowiada 90 procentom ich rocznego krajowego wyrębu. Poza Tatrami, znacznie ucierpiały lasy Orawy i doliny górnego Hronu.

"W niedzielę po południu udało się częściowo odblokować drogę do podtatrzańskiej osady Wyżnie Hagi ? strażacy musieli usunąć poprzewracane na jezdnię drzewa, które utworzyły na odcinku czterech kilometrów sięgający 6 metrów wysokości zator. Odetchnęli pacjenci i pracownicy znajdującego się w Wyżnich Hagach wielkiego ośrodka leczenia chorób płuc. Prawie 50 godzin byli odcięci od świata i zaczynały im się kończyć zapasy żywności. "To narodowa katastrofa. Tatry są perłą Słowacji i to, co się stało, to tragedia. Nie tylko dla Tatr, ale i dla całej Słowacji" - powiedział burmistrz skupiającego podtatrzańskie osady miasta Vysoke Tatry Jan Mokosz.

Według ministra ochrony środowiska Laszko Miklosza, wiejący w Tatrach w piątek wiatr osiągał w porywach prędkość 170 km/godz

Połamał on tyle drzew, że ich zastąpienie nowymi sadzonkami potrwa od pięciu do siedmiu lat.

Minister rolnictwa Zsolt Simon wydał zakaz wchodzenia do lasów ze względu na realną groźbę przewrócenia się kolejnych drzew.

W niedzielę nadal w wielu podtatrzańskich miejscowościach nie było prądu, a nawet wody.

Na razie wiadomo o dwóch śmiertelnych ofiarach wichury - mieszkaniec Łomnicy Tatrzańskiej zginął w swym przygniecionym przez padające drzewo samochodzie, a wędrujący z dwoma towarzyszami główną granią Tatr Niżnich czeski turysta został zepchnięty przez orkan do Doliny Kumsztowej. Ofiar może być więcej ? kilkanaście osób jest od piątku poszukiwanych.

Połamanymi drzewami zawalone są także zjazdowe trasy narciarskie, co może opóźnić pełne otwarcie sezonu zimowego.

Premier Słowacji Mikulasz Dzurinda potwierdził w niedzielę, iż państwo pokryje wszystkie koszty akcji ratownicze, zapowiedział też odszkodowania dla osób i instytucji najbardziej poszkodowanych. Do konsulatu RP w Bratysławie nie wpłynęła dotąd żadna prośba naszych rodaków o pomoc w zwiazku ze skutkami wichury ? poinformował PAP w niedzielę konsul Andrzej Kalinowski."

Źródło: www.gazeta.pl / www.lasypolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie