Trzydniowa wystawa grzybów zebranych w Puszczy Białowieskiej


Trzydniowa wystawa grzybów zebranych w Puszczy Białowieskiej: artykuł nr 1223

2005-09-18 14:06:23 Mikologia

Około 150 gatunków grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących zobaczyć można na 11. Wystawie Grzybów Puszczy Białowieskiej, otwartej w sobotę 17 września w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży (Podlaskie).

To żywe okazy zebrane w puszczy, dlatego doroczną wystawę oglądać można tylko do poniedziałku, dopóki eksponaty zachowują świeżość. Grzyby zbierali w kilku puszczańskich siedliskach pracownicy parku, uczniowie i studenci. W Ośrodku naukowcy oznaczyli okazy.

Jak powiedział PAP Mateusz Szymura z Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN, ze względu na panującą w puszczy suszę, grzyby były zbierane przede wszystkim w terenie podmokłym, czasem trudno dostępnym. Udało się tam znaleźć gatunki, których wcześniej na wystawie nie było, ale na przykład ani jednego borowika.

Zdaniem Szymury, z gatunków prezentowanych w Białowieży, przeciętny grzybiarz jest w stanie rozpoznać tylko kilka, ponieważ większość to grzyby niejadalne. Nowością są grzyby pleśniowe wyhodowane w warunkach laboratoryjnych. "Zwiedzający zapewne będzie zaskoczony bogactwem ich kolorów. Zazwyczaj pleśń kojarzy się nam z kolorem szarym" - dodał Szymura.

W związku z wprowadzonym w tym roku przez znanego specjalistę od grzybów, prof. Władysława Wojewodę, wyłącznie polskim nazewnictwem gatunków, niektóre grzyby na wystawie zmieniły nazwy lub wróciły do nazw dawniej używanych. Np. dotychczasowy szmaciak gałęzisty to teraz, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu, siedzuń sosnowy. Jak wyjaśnił Szymura, na wystawie takie gatunki mają dwie nazwy: nową, a w nawiasie dotychczasową.

Szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej występuje od pięciu do siedmiu tysięcy gatunków grzybów, ale zaledwie połowa z nich to tzw. grzyby kapeluszowe. Na dotychczasowych wystawach w Białowieży zaprezentowano około pół tysiąca gatunków.

Pracownicy parku narodowego oceniają, że grzybiarze zbierają zaledwie dwadzieścia kilka gatunków grzybów jadalnych. Grzyby odgrywają ważną rolę w ekosystemach leśnych, bo przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Rosną nie tylko w ściółce leśnej, ale także na pniach drzew.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii