Rusza akcja szczepienia lisów w Małopolsce i na Śląsku


Rusza akcja szczepienia lisów w Małopolsce i na Śląsku: artykuł nr 1259

2005-09-23 14:59:43 Zoologia

Akcja szczepienia lisów rozpocznie się w poniedziałek w województwie małopolskim - poinformowały wadowickie służby weterynaryjne. Tydzień później lisy będą szczepione w województwie śląskim.

Szczepionki zrzucane będą z samolotów. Wojewódzcy lekarze weterynarii apelują, by nie podnosić ich z ziemi.

Szczepionki wyglądają jak małe, brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 metrów. Jeśli podniesie ją człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy, które wyczują ludzki zapach, nie zjedzą już kostki.

W Małopolsce, w której skład wchodzi wschodnia część Beskidów, szczepienie potrwa do 9 października, a na Śląsku, w tym w zachodniej części gór - od 4 do 10 października. Ogółem w Małopolsce rozrzuconych zostanie ponad 450 tysięcy szczepionek, a w Śląskiem 253 tysiące. Trafią na pola, łąki, ogródki działkowe, a nawet do parków.

Po zakończeniu akcji przez trzy tygodnie nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych.

Po dotychczas prowadzonych akcjach znacznie spadło występowanie wścieklizny wśród zwierząt. W 2002 roku zanotowano osiem przypadków wścieklizny u lisów, w 2003 roku tylko jeden, który dotyczył kuny. W ubiegłym roku wściekliznę stwierdzono u nietoperza. W bieżącym roku nie odnotowano zachorowań.

Akcja szczepienia lisów przeprowadzana jest dwa razy w roku, wiosną i jesienią.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii