DO OGRODU BOTANICZNEGO W POWSINIE ZAWITAŁA JESIEŃ


DO OGRODU BOTANICZNEGO W POWSINIE ZAWITAŁA JESIEŃ: artykuł nr 1275

2005-09-28 11:42:41 Botanika

W ogrodzie botanicznym jesień to pora złotych wachlarzyków liści miłorzębu i śnieżnobiałych kwiatów franklinii, ukrytych wśród karminowego listowia - opowiada Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. "Różowe liście kaliny skrywają czerwone korale owoców, a ciemnoróżowe bukiety kwiatów hortensji kontrastują z liśćmi przebarwiającymi się na złoto" - opisuje.

Wielkie rogate liście tulipanowca, podobnie jak buraczkowe liście perukowca, zdobi delikatna sieć jasnych żyłek. "Na czerwono przebarwiają się liście stewarcji, sumaka octowca, winobluszczu i trzmielin, a klony zachwycają różnorodnością form, barw i rozmiarów swych blaszek liściowych" - zachęca pracownik powsińskiego ogrodu.

Jak informuje Dmuchowski, w ogrodzie bylinowym można teraz obejrzeć kolekcję astrów zwanych marcinkami, które we wrześniu i październiku osiągają pełnię kwitnienia. "Duża różnorodność roślin zarówno pod względem wysokości, jak zabarwienia kwiatów sprawia, że trudno obok tych roślin przejść obojętnie" - mówi Dmuchowski.

W tym okresie przypada również pełnia kwitnienia złocieni, zwanych chryzantemami. "Warto zwrócić uwagę na barwy liści roślin bylinowych. Szczególnie ładnie wyglądają przebarwiające się na żółto liście host. Pięknie też o tej porze roku wyglądają puszyste owocostany miskanta chińskiego" - zauważa Dmuchowski.

W jesiennym ogrodzie botanicznym nie można także zapomnieć o owocach. "Warto obejrzeć czerwone owoce na kolcoliście okółkowym, wspaniale owocujące berberysy, a także magnolie. Te ostatnie znamy głównie z pięknych kwiatów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mają one także bardzo ładne owoce" - zaznacza.

Do pierwszych przymrozków będą kwitły róże i dalie. "Zachęcamy również do odwiedzenia szklarni ekspozycyjnej +Zielony Raj+, gdzie możemy podziwiać różnorodne rośliny tropikalne. Warto popatrzeć na kaktusy, począwszy od tych płożących się po ziemi przez różne formy kuliste, aż po wysokie, kilkumetrowe kolumny" - zachęca Dmuchowski.

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, w 10.00 - 18.00. BSZ

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki