W Polsce powinien powstać kompleksowy program tworzenia zieleni miejskiej


W Polsce powinien powstać kompleksowy program tworzenia zieleni miejskiej: artykuł nr 1289

2005-10-03 18:02:06 Ciekawostki

W Polsce powinien powstać program systemowego rozwoju i opieki nad zielenią w miastach - podkreśla prof. Marek Kosmala ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kosmala jest gościem konferencji dotyczącej zieleni miejskiej, która rozpoczęła się w poniedziałek w Toruniu. Naukowcy i praktycy z 30 dużych polskich miast i 16 szkół wyższych będą przez dwa dni dyskutować o sytuacji terenów zielonych w polskich miastach.

"To pierwsza w kraju tego typu konferencja, która proponuje kompleksowe, a nie jedynie wycinkowe spojrzenie na problem zieleni miejskiej" - zaznacza Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Zieleni toruńskiego magistratu.

Zdaniem prof. Kosmali najważniejsza jest edukacja młodzieży. "W USA od lat funkcjonują programy +adopcji drzew+. Dzieci z przedszkola lub szkoły +adoptują+ drzewo w parku, potem opiekują się nim i w ten sposób kształtowana jest ich świadomość w tej materii" - tłumaczy profesor.

Jak zaznacza, niezwykle ważną rolę odegrać mogą tu samorządy lokalne, które powinny docenić społeczną rolę zieleni w miastach. "Zieleń ma wpływ na rozwój wspólnot osiedlowych, poziom agresji mieszkańców, leczy dzieci z nadpobudliwości" - mówi naukowiec.

Podczas konferencji wygłoszonych zostanie kilkadziesiąt wykładów dotyczących m.in. zagadnień degradacji parków miejskich, budowy terenów zielonych w miastach, zarządzania zielenią.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Jarosław Jaworski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek