Rekin bije rekord na trasie Afryka-Australia


Rekin bije rekord na trasie Afryka-Australia: artykuł nr 1320

2005-10-10 02:11:05 Zoologia

Rekord prędkości w świecie morskich zwierząt pobity! Samica żarłacza białego przepłynęła przez Ocean Indyjski, z południowej Afryki do Australii, a następnie wróciła tą samą drogą do Afryki w dziewięć miesięcy

Dzięki nadajnikowi satelitarnemu umieszczonemu na ciele rekina, badacze śledzili samicę żarłacza przez 99 dni - tyle bowiem dokładnie zajęło jej przedostanie się z Afryki do Australii.

Ku ich zaskoczeniu, pół roku później ten sam rekin, opatrzony nazwą P12, pojawił się znów u wybrzeży południowej Afryki. Zidentyfikowali go przy pomocy specjalnie do tego celu zmodyfikowanych technik fotograficznych.

Samica pokonała odległość ok. 22 tys. kilometrów - 11 tys. km w jedną stronę. Przez większość czasu płynęła na głębokości nie większej niż pięć metrów pod powierzchnią oceanu. Trzymanie się tak blisko powierzchni wody mogło jej pomóc w prawidłowej nawigacji - sugerują naukowcy.

Udało im się po raz pierwszy dowieść, iż istnieje fizyczny związek między dwoma najważniejszymi i teoretycznie odseparowanymi od siebie populacjami żarłaczy białych na świecie. Udokumentowali też po raz pierwszy podróż "w tam i z powrotem" rekina przez ocean. Co więcej podczas tej podróży pobił on rekord prędkości na takiej odległości wśród wszystkich morskich organizmów.

Za takie osiągnięcie rekin P12 zasłużył sobie na "prawdziwe" imię - doszli do wniosku naukowcy. Nazwali więc obserwowaną samicę Nicole, na cześć australijskiej aktorki i wielbicielki rekinów Nicole Kidman.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii