10 października - Święto Drzewa


10 października - Święto Drzewa: artykuł nr 1323

2005-10-10 16:43:25 Leśnictwo

Prawie 2,5 tysięcy szkół z całej Polski zgłosiło się do tegorocznej III edycji Święta Drzewa, które przypada 10 października. Z pomocą lokalnych nadleśnictw uczniowie sadzą drzewa w swojej najbliższej okolicy. Organizatorem jest klub Gaja.

Akcję sadzenia drzew zainaugurowano w poniedziałek happeningiem i akcją informacyjną na Placu Zamkowym w Warszawie. Chętni mogli tam otrzymać sadzonkę drzewa.

"Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ do niedawna na Placu Zamkowym rosło piękne drzewo, które zostało wycięte" - przypomina prezes klubu Gaja Jacek Bożek. Dodał, że urzędnicy miejscy nie potrafili jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego drzewo wycięto i czy będzie w tym miejscu posadzone nowe.

"W tym roku pragniemy zwrócić uwagę na związki drzew z rzekami i wodą, a także specyfikę lasów nadrzecznych. Drugim tematem przewodnim są drzewa w miastach i problem znikającej zieleni w aglomeracjach miejskich" - mówi Bożek.

Stałym partnerem w organizacji Święta Drzewa są Lasy Państwowe. "Szkoły kontaktują się z najbliższym nadleśnictwem, które dostarcza sadzonki drzew, wspólnie szukają miejsc, gdzie można zasadzić nowe drzewa, i wspólnie je sadzą" - wyjaśnił Bożek.

Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew, ale również różne działania edukacyjne i artystyczne, dostosowane do lokalnych warunków i możliwości, m.in. wyszukiwanie i obejmowanie opieką drzew pomnikowych, zakładanie lub porządkowanie istniejących parków i ogrodów szkolnych, lekcje tematyczne i konkursy.

Klub Gaja to ogólnopolska organizacja ekologiczna, założona w 1988 roku, która prowadzi kampanie na rzecz ochrony zwierząt, przyrody i środowiska, m.in. "Zwierzę nie jest rzeczą" i "Teraz Wisła".

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa