Szczury wydają się westchnąć z ulgą, stwierdzają naukowcy


Szczury wydają się westchnąć z ulgą, stwierdzają naukowcy: artykuł nr 1332

2005-10-11 17:51:33 Zoologia

Szczury wydają się westchnąć z ulgą kiedy oczekiwane porażenie prądem nie nadchodzi- pokazały badania. Naukowcy szkolili szczury, by oczekiwały szoku po sygnale, przez wielokrotnie zastosowanie szoku po sygnale.

Ale podczas części treningu, badacze dawali także czasem drugi sygnał, który znaczył, że oczekiwany szok nie przyjdzie. W ten sposób szczury zostały szkolone, by łączyć ten sygnał z zawieszeniem.

Badacze odkryli, że po drugim sygnale szczury często brały głęboki oddech - zachowanie, które u ludzi skorelowane jest z ulgą.

Naukowcy, wraz z Instytutem Eksperymentalnej Biologii w Warszawie, napisali dokument o swych odkryciach. Opisano stosowane na szczurach szoki jako łagodne.

Głęboki oddech, albo westchnienie, jest wspólnym działaniem u wielu ssaków. Dostarcza im dodatkowego powietrza do niższych, mniej natlenionych partii płuc- napisali naukowcy, Stefan Sołtysik i Piotr Jeleń.

"Westchnienia też są skorelowane z emocjami," dodali, zawierają niepokój, gniew i oburzenie, "i oczywiście, sądząc po wyrażeniu - westchnienie ulgi - w wielu językach, z relaksem albo ulgą."

Jeśli westchnienia mogą być zauważane, zdarzając się szczególnie często wraz z określonym nastrojem, to mogłoby to oznaczać, że są one znakiem tego nastroju- dodali.

Badacze odkryli, że szczury westchnęły więcej niż siedem razy, częściej podczas sytuacji ulgi, po drugim sygnale, niż podczas sytuacji strachu. Wzdychały tez 20 razy częściej podczas ulgi między próbami.

"Ta jasna korelacja westchnień z ulgą popiera naszą hipotezę, że wzdychanie u ssaków żyjących stadnie może działać jako sygnały bezpieczeństwa, "napisali.

Biolog.pl, Grażyna Siedlecka

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii