Naukowcy o zastosowaniu komórek macierzystych


Naukowcy o zastosowaniu komórek macierzystych: artykuł nr 1338

2005-10-12 14:25:09 Biotechnologia

O możliwości zastosowania w leczeniu wielu schorzeń komórek macierzystych pobranych od chorego dyskutowali we wtorek w Szczecinie naukowcy podczas międzynarodowej konferencji poświęconej biologii komórki.

Choroby nowotworowe, głównie białaczki oraz poparzenia ciała to przypadki, w leczeniu których już powszechnie stosuje się komórki macierzyste pobrane od osoby chorej.

Metoda ta zaczyna być stosowana także w leczeniu chorób serca u osób po przebytym zawale mięśnia sercowego. Kierownik naukowy konferencji prof. Bogusław Machaliński wyjaśnił, że komórki macierzyste pobierane są ze szpiku kostnego, bo tam jest ich najwięcej.

"Szpik kostny najczęściej pobiera się z miednicy, izoluje (wyodrębnia się) populację potrzebnych, pożądanych komórek i podaje się do tego naczynia wieńcowego, które uległo zamknięciu wskutek zawału" - tłumaczył profesor. Podkreślił, że pierwsze badania pacjentów, u których zastosowano tę metodę, są bardzo optymistyczne. "Poprawiła się zdecydowanie kurczliwość serca, a strefa zawału znacznie się zmniejszyła" - wyjaśnił.

Metodę stosuje w Polsce z powodzeniem już kilka ośrodków w kraju, m.in. Szczecin, Katowice, Zabrze i Poznań. "W przyszłości chcemy połączyć nasze doświadczenia i prowadzić badania wspólnie, by móc obserwować skuteczność terapii i by wyniki badań były wiarygodne" - dodał.

Trwają badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych u osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i po przebytym udarze mózgu. Na razie jest to jednak sfera badań ograniczona do zwierząt - wyjaśnił Machaliński.

Profesor zaznaczył, że we wszystkich przypadkach chorobowych stosowanie tej metody na obecnym etapie badań dotyczy wyłącznie osób dorosłych, które nie przekroczyły 40-45 lat.

Komórki macierzyste dają początek dojrzałym komórkom tkanek i narządów całego organizmu. Jako jedyne mają zdolność do samoodnowy. Występują w organizmie przez całe życie człowieka, począwszy już od życia płodowego. Są obecne przede wszystkim w tych tkankach, w których istnieje konieczność stałego wytwarzania nowych komórek, jak np. w szpiku, skórze lub jelitach.

Niedawno odkryto, że komórki macierzyste mogą dać początek nie tylko tym komórkom i tkankom, w których się znajdują, ale także innym. W praktyce oznacza to m.in. wykorzystywanie komórek macierzystych i otrzymywanych z nich tkanek jako odnawialnego źródła komórek do transplantacji i komórkowych terapii zastępczych. W związku z tym staje się możliwe leczenie np. białaczki, rozległych oparzeń lub też hodowanie organów do przeszczepów.

Konferencję zorganizowała szczecińska Pomorska Akademia Medyczna. Na spotkanie do Szczecina przyjechali naukowcy z USA, Niemiec i Izraela.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Patynek

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii