Tajemniczy organizm na plażach Japonii


Tajemniczy organizm na plażach Japonii: artykuł nr 1369

2005-10-17 18:23:03 Ciekawostki

Japońscy badacze odkryli nowy jednokomórkowy organizm morski, który próbuje się zazielenić wchłaniając zielone glony morskie - czytamy w najnowszym Science.

Organizm można znaleźć na piaszczystych plażach Japonii. Jego odkrywcy - naukowcy z Uniwersytetu Tsukuba w Ibaraki, ochrzcili go mianem Hatena, co po japońsku oznacza zagadkowy.

Jak zaobserwowali badacze, komórki mikroorganizmu są czasem zielone, czasem zaś bezbarwne. Okazało się, że bezbarwne Hatena szukają zielonej "ofiary" - glona przeprowadzającego fotosyntezę, a następnie pochłaniają go. Wewnątrz Hateny glon powiększa się, cały zaś organizm przyjmuje zielony kolor.

Wtedy następuje podział Hateny, a w jego wyniku powstaje jedna komórka zielona i jedna pozbawiona koloru. Bezbarwna "córka" podtrzymuje jednak rodzinne tradycje. Po pewnym czasie sama pochłania zielonego glona, dzięki któremu otrzyma energię z procesu fotosyntezy i cykl znów się powtarza - opisują autorzy badań.

Najnowsze obserwacje mogą oznaczać, iż Hatena i jej zielony wybraniec są w trakcie tworzenia jednego organizmu. Nowe stworzenie będzie posiadało już "na stałe" swoje własne chloroplasty (lub ich odpowiedniki), które powstaną z wchłoniętych glonów. Podobnie w chloroplasty wzbogaciły się kiedyś, "bardzo dawno temu" rośliny - uzasadniają badacze. DWO

Tekst depeszy został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek