Naukowcy z trzech krajów będą produkować komórki macierzyste


Naukowcy z trzech krajów będą produkować komórki macierzyste: artykuł nr 1402

2005-10-22 03:26:41 Biotechnologia

Rząd Korei Południowej poinformował o utworzeniu fundacji, która sfinansuje międzynarodową produkcję komórek macierzystych ze sklonowanych zarodków ludzkich. Nad klonowaniem zarodków pracować będą naukowcy Korei Południowej oraz USA i Wielkiej Brytanii. Południowi Koreańczycy mają największe na świecie doświadczenie w klonowaniu - jako pierwsi sklonowali ludzkie zarodki i uzyskali z nich komórki macierzyste, a także sklonowali psa.

Plan przewiduje pobieranie komórek z organizmów pacjentów chorych np. na chorobę Alzheimera albo Parkinsona, wprowadzanie jąder tych komórek do ludzkich jaj i tworzenie w ten sposób sklonowanych zarodków. Nie będą one używane do reprodukcji in vitro, lecz do pozyskania (na wczesnej fazie rozwoju zarodka) komórek macierzystych. Później zarodki mają być niszczone.

Badanie zmian genetycznych, jakie prawdopodobnie ujawnią się w sklonowanych komórkach, ma pomóc w ewentualnym znalezieniu leków na konkretną chorobę.

Powołana z inicjatywy Korei organizacja o nazwie Światowa Fundacja Komórek Macierzystych pozwoli na ominięcie obowiązujących w USA ograniczeń ustawowych dotyczących badań nad komórkami macierzystymi. Głównie ze względów etyczno-religijnych, ustawy federalne w USA zabraniają ich finansowania z budżetu państwa, a w siedmiu stanach zakazano ogóle takich badań.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii