Plaga kradzieży drewna w lasach


Plaga kradzieży drewna w lasach: artykuł nr 1417

2005-10-25 15:14:56 Leśnictwo

Blisko 4 miliony złotych straciły w 2004 r. Lasy Państwowe z powodu ujawnionych kradzieży drewna. Funkcjonariusze Straży Leśnej ujawnili 10 991 przypadków kradzieży drewna, o łącznej objętości 31 482 m3.

Najwięcej kradzieży drewna odnotowano na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Radom (1939 przypadków), a także RDLP Lublin (1297) i RDLP Katowice (856). Najmniej kradzieży notuje się w RDLP Szczecin (209), RDLP Piła (226) i RDLP Zielona Góra (270).

Statystyka obejmuje jedynie przypadki kradzieży ujawnionych, czyli takich, w których udało się ustalić sprawcę (np. poprzez zatrzymanie na gorącym uczynku, lub w wyniku przeprowadzonego dochodzenia). Rzeczywista skala zjawiska może być większa.

- Prawdopodobnie co najmniej połowa tego typu zdarzeń unika naszej uwadze. Nie możemy być wszędzie w tym samym czasie i złodzieje to wykorzystują – wyjaśnia Tadeusz Pasternak, Główny Inspektor Straży Leśnej.

Kradzieże obejmują zarówno nielegalny wyrąb drzew, jak i wywóz drewna zmagazynowanego na stosach. Złodziejami są najczęściej mieszkańcy miejscowości podleśnych, kradnący drewno na opał. Zdarzają się jednak także zorganizowane grupy, które kradną drewno na handel.

- Dążymy do wykrycia każdego sprawcy kradzieży, ale w tym ostatnim przypadku jesteśmy szczególnie bezwzględni. Osoby przyłapane na sprzedaży kradzionego drewna nie mogą liczyć na żadną pobłażliwość – mówi Tomasz Wójcik, zastępca dyrektora generalnego LP. – Kradzieżom drewna opałowego staramy się zapobiegać poprzez oferowanie ludziom taniego drewna, które sami sobie wyrabiają.

Lasów zarządzanych przez Lasy Państwowe pilnuje w całym kraju 1100 funkcjonariuszy Straży Leśnej, wyposażonych w uprawnienia zbliżone do uprawnień policji. Dzięki tej ochronie ilość skradzionego drewna w lasach publicznych jest znacznie niższa niż np. w lasach prywatnych.

Strażnicy Leśni mogą nakładać mandaty do 500 złotych (w szczególnych przypadkach do 1000 zł), a także kierować wnioski do sądu. Za nielegalny wyręb i kradzież drewna grozi kara do 5 lat więzienia.

Więcej informacji:

Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy Lasów Państwowych
tel. 22/825 94 02, tel.kom. 601 20 86 55
e-mail: rzecznik@lasy.gov.pl


Informacje dodatkowe:

Najwyższa Izba Kontroli, która skontrolowała w tym roku organizację pozyskania, sprzedaży i ochrony mienia w Lasach Państwowych, pozytywnie oceniła działania podejmowane przez LP na rzecz ograniczania liczby kradzieży drewna.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa