Rozrasta się stado muflonów


Rozrasta się stado muflonów: artykuł nr 1504

2005-11-09 12:10:33 Zoologia

Cztery muflony przywiezione z Czech trafiły do lasów pod Osieczną i powiększyły tamtejsze stado tych zwierząt - informuje "Gazeta Poznańska".

Muflon to mała górska owca. Od trzech lat niewielkie stado tych zwierząt żyje w lasach powiatu leszczyńskiego.

Na pomysł sprowadzenia muflonów wpadł Polski Związek Łowiecki w Lesznie. Dlaczego? – Ot tak, dla fantazji – żartuje Stanisław Grylewicz, łowczy okręgowy. – Po prostu chcieliśmy urozmaicić faunę – dodaje. Muflony szybko zaaklimatyzowały się w miejscowych lasach. – Pełno tutaj pagórków i dolinek, które przypominają naturalne środowisko tych zwierząt – wyjaśnia Grylewicz.

Stadko liczy około dziesięciu sztuk. Jest tylko jeden problem – muflony od lat krzyżują się wewnątrz stada. W efekcie rośnie groźba wad genetycznych. Ich znakiem są na przykład rogi wrastające w czaszkę. – Rogi rozwijające się w nietypowy sposób, blokują kark i utrudniają żerowanie. Muflony muszą zostać odstrzelone, bądź same zginą – wyjaśnia Grylewicz.

Dlatego PZŁ zdecydował się wypuścić kolejne muflony. Zostały one odłowione w Czechach i przetransportowane do Grodziska pod Osieczną. To owca, tryk i dwoje młodych. – Na razie trafiły do specjalnej zagrody, gdzie przejdą tygodniową aklimatyzację – wyjaśnia Andrzej Szeremeta z PZŁ. – Wkrótce, gdy przyzwyczają się do otoczenia, dołączą do stada.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii