Mniej migrującego ptactwa w Parku "Ujście Warty"


Mniej migrującego ptactwa w Parku "Ujście Warty": artykuł nr 1544

2005-11-15 13:29:12 Zoologia

Tej jesieni w Parku Narodowym „Ujście Warty” w Lubuskiem jest znacznie mniej ptactwa migrującego niż w poprzednich latach. Zdaniem ornitologów, powodem jest utrzymujący się od trzech lat niski stan wody w rzekach na terenie parku, a w jego konsekwencji brak przyciągających ptactwo rozlewisk.

Jak informuje dr Magdalena Bartoszewicz z Parku Narodowego „Ujście Warty”, obecnie jest tam około 20 tys. gęsi i kaczek – to kilkakrotnie mniej niż bywało wcześniej. O tej porze roku jeszcze kilka lat temu liczebność gatunków migrujących często przekraczała 100 tys. sztuk.

„Wydaje się, że szczyt migracji mamy już za sobą. Z reguły występuje on na przełomie października i listopada. Obok braku wody także stosunkowo ciepła jesień nie zmusza ptactwa do migracji. Być może najbliższe dni z zapowiadanym ochłodzeniem spowodują, że przybędzie ptaków” – mówi Bartoszewicz.

Przed miesiącem w parku było ok. 60 tys. gęsi. Większość z nich po krótkim postoju odleciała już na zachód i południe. Na dłużej niż zwykle zatrzymały się tam nieliczne gatunki, np. żurawie. Przylatują także coraz większe stada łabędzi krzykliwych, spora jest populacja bielików.

Park Narodowy „Ujście Warty” został utworzony w 2001 r. Położony jest w obrębie pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, w pobliżu ujścia Warty do Odry.

Park to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w kraju. Unikalne tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska są jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność ponad 250 gatunków ptaków, z czego 64 gatunki to gatunki zagrożone.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii