Niemcy kupują nasze choinki


Niemcy kupują nasze choinki: artykuł nr 1554

2005-11-16 16:08:40 Leśnictwo

Zachodniopomorscy plantatorzy choinek sprzedadzą cały tegoroczny plon wigilijnych drzewek - zapewnia "Głos Szczeciński". Nasze choinki, jak nigdy wcześniej, mają szansę w solidnych ilościach wyemigrować za Odrę ze względu na swoją atrakcyjną cenę. Niemieckie Zrzeszenie Właścicieli Lasów zapowiedziało właśnie, że drzewka podrożeją przynajmniej o 30-40 procent. Na przykład, najbardziej popularna jodła może kosztować nawet 15 euro za metr, czyli w przeliczeniu 120 złotych za drzewko dwumetrowe.

Drzewek u zachodnich sąsiadów jest w tym roku dużo mniej z powodu szkód, spowodowanych przez późne mrozy w latach 2004-2005. Ponadto wielu producentów zrezygnowało z sadzenia drzew iglastych m.in. dlatego, że wysokie opłaty socjalne nie pozwalają już zatrudniać robotników sezonowych.

Takich problemów nie ma w naszych lasach. - Choinki są dorodne, wiele z nich osiągnęło już normatywną wielkość. Za niespełna miesiąc zaczniemy rąbać - mówi Ferdynand Bejger z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. - Chętnie przyjmiemy kupców za Odry. Sprzedamy im praktycznie każdą ilość drzewek. Leśnicy oferują kilka wysokości choinek. Ta najpopularniejsza, między dwa, a dwa i pół metra ma kosztować (z VAT-em) około 20-22 złotych za sztukę.MKI

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa