Warany z Komodo w poznańskim ZOO


Warany z Komodo w poznańskim ZOO: artykuł nr 1567

2005-11-19 02:47:30 Zoologia

Dwie samiczki warana z indonezyjskiej wyspy Komodo można od 18 listopada oglądać w poznańskim starym ogrodzie zoologicznym. „Nigdy wcześniej w Polsce nie było tych największych jaszczurek na świecie” – mówi dyrektor ds. hodowlanych poznańskiego ZOO Radosław Ratajszczak.

Dwie samiczki o imionach Flores i Rintja zamieszkały w specjalnym pawilonie w starym ogrodzie zoologicznym w centrum Poznania. Trafiły tu z pierwszej udanej hodowli tych gadów z Teneryfy. O jaszczurki starało się kilkadziesiąt ogrodów zoologicznych. Ostatecznie znalazły się w Poznaniu i w dwóch ogrodów zoologicznych w Hiszpanii.

Flores i Rintja mają 1,2 długości i ważą ok. 1,5 kilograma, jednak rocznie będą przyrastały o 0,5 metra, aby w wieku 10 lat osiągnąć ponad 5 metrów długości i ponad 100 kg wagi.

Jaszczurkami opiekuje się specjalnie przeszkolony pielęgniarz. „Są to naprawdę niebezpieczne zwierzęta i trzeba umieć się z nimi obchodzić. Ich ślina zawiera bakterie zabójcze dla ssaków, a dorosłe osobniki potrafią w walce pokonać bawoła” - dodał dyr. Ratajszczak.

Warany z Komodo są największymi jaszczurkami na świecie. Na wolności żyją na kilkudziesięciu wyspach w Indonezji. Ich populacja szacowana jest na 2-4 tys. sztuk. W ogrodach zoologicznych w Europie żyje ich 16.

Poznański ogród zoologiczny chciałby rozpocząć hodowlę tych jaszczurek, ale musi poczekać 10 lat, aż samiczki osiągną dojrzałość płciową. "Musimy też zdobyć samca, o co się staramy” – dodaje Ratajszczak.

PAP - Nauka w Polsce, Jan Koprowski

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii