W Podlaskiem konserwator przyrody chce odstrzału wilków


W Podlaskiem konserwator przyrody chce odstrzału wilków: artykuł nr 159

2004-12-08 17:37:52 Ochrona środowiska

O zgodę ministra środowiska na odstrzał zimą kilku wilków na terenie województwa podlaskiego zamierza ubiegać się tamtejszy wojewódzki konserwator przyrody. Wygasła bowiem zgoda na odstrzał dwóch sztuk, wydana latem, a żadnego wilka nie udało się upolować.

Zgoda na odstrzał obowiązywała na terenie gmin Czyże, Dubicze Cerkiewne i Michałowo. Chodziło o wilcze watahy na obrzeżach Puszczy Białowieskiej i atakujące zwierzęta gospodarskie pozostawiane na pastwiskach.

Wyznaczonym myśliwym nie udało się jednak zgody ministra wykorzystać. Konserwator przyrody zamierza więc ubiegać się o zgodę na selekcyjny odstrzał 3-4 wilków w czasie zimy, do rozpoczęcia wiosennych wypasów bydła licząc, że na śniegu będzie je łatwiej wytropić niż w okresie letnio-jesiennym.

W tym roku zgłoszono mu około 70 ataków wilków na zwierzęta na pastwiskach, za co z budżetu państwa trzeba było płacić odszkodowania.

Według naukowców z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży, na terenie Puszczy Białowieskiej i Puszczy Knyszyńskiej bytuje w sumie 50-70 wilków w kilkunastu watahach. Są pod ochroną. ROF

8 grudnia 2004
Źródło: PAP

reo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska