Szczepienie ptaków może obniżyć ryzyko epidemii ptasiej grypy


Szczepienie ptaków może obniżyć ryzyko epidemii ptasiej grypy: artykuł nr 1620

2005-11-29 23:46:49 Zoologia

Szczepienie ptactwa przeciw ptasiej grypie może ograniczyć przenoszenie się wirusa na zdrowe ptaki w stadzie i zapobiec epidemii choroby - wskazują najnowsze badania holenderskie. Dzięki szczepionkom nie trzeba będzie wybijać całych stad, w których znaleziono pojedyncze chore osobniki.

Informację na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Niebezpieczna postać ptasiej grypy jest wywoływana przez wirusy z dwóch szczepów - H5 lub H7. Śmiertelność wśród ptactwa z jej powodu dochodzi nawet do 100 proc. A ponieważ niektóre ze szczepów wirusa mogą przenosić się na ludzi, istnieje realne ryzyko, że pojawi się jego nowa odmiana, groźna dla człowieka.

Aby zminimalizować zagrożenie pandemią ptasiej grypy wśród ludzi, należy ograniczyć przenoszenie się wirusa wśród ptactwa.

Badacze z Centralnego Instytutu Kontroli Chorób Zwierzęcych w Lelystad badali skuteczność dwóch szczepionek, hodując w klatkach kurczaki szczepione przeciw ptasiej grypie z niezaszczepionymi.

Okazało się, że tydzień po podaniu tylko jedna szczepionka zapobiegła przeniesieniu się wirusa na zdrowe kurczaki. Ale dwa tygodnie po zaszczepieniu obydwie miały podobną skuteczność i sprawiły, że ptaki zakażone wirusem nie stanowiły już źródła infekcji dla zdrowych osobników. JJJ

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii