Europa stawia na energię odnawialną


Europa stawia na energię odnawialną: artykuł nr 1650

2005-12-08 18:15:54 Ekologia

Komisja Europejska proponuje plan działań, który ma zwiększyć i przyspieszyć stosowanie w krajach członkowskich UE energii odnawialnej, pochodzącej m.in. z leśnictwa, rolnictwa czy przetwarzania odpadów.

"Ten plan zmniejszy zależność Europy od głównych źródeł energii, ograniczy emisję gazów cieplarnianych a także ochroni miejsca pracy i zapewni rozwój obszarów wiejskich" - wyjaśnia unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

Według Piebalgsa, obecnie w krajach unijnych wykorzystuje się zaledwie 6 proc. energii odnawialnej.

Środowa propozycja Komisji dotyczy trzech dziedzin - ogrzewania, elektryczności i transportu. W sumie ma zostać przeprowadzonych ponad 20 akcji - większość z nich już w 2006 r.

KE proponuje m.in. zwiększenie współpracy między krajami członkowskimi w zakresie usuwania sieciowych i administracyjnych barier dla tzw. zielonej elektryczności (której źródłami jest np. energia słoneczna, wodna czy wiatr - PAP). Chodzi m.in. o harmonizowanie systemów opłat i sposobów zasilania.

Komisja chce też zachęcać kraje członkowskie do stosowania w ogrzewaniu biomasy oraz do promowania biopaliw. Piebalgs zapewniał, że proponowana obecnie mieszanka 5,75 proc. biopaliw ze zwykłymi paliwami nie jest szkodliwa dla samochodów i może być bezpiecznie transportowana rurociągmi. Dodał też, że wiele firm już teraz może produkować samochody, w których można będzie stosować mieszankę z biopaliwami lub same biopaliwa. PRU

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii