Płacą swoim nauczycielom


Płacą swoim nauczycielom: artykuł nr 1652

2005-12-08 18:19:12 Szkoła

Korepetycje bierze dwie trzecie polskich maturzystów. Dwadzieścia procent uczniów płaci za nie nauczycielom z własnych szkół! Resort edukacji chce zwalczyć tę plagę - pisze "Życie Warszawy".

Najnowszy raport Instytutu Spraw Publicznych dotyczący szkolnych korepetycji przynosi alarmujące dane. Ponad 60 proc. uczniów klas maturalnych bierze dodatkowe lekcje. Jedna trzecia z nich uważa, że nauczyciele łaskawiej patrzą na tych, którzy douczają się za pieniądze.

Korepetycje biorą coraz częściej uczniowie podstawówek i gimnazjów. Godzina prywatnych lekcji kosztuje od 20 do 60 zł. Większość korepetytorów to czynni zawodowo nauczyciele.

Skala zjawiska niepokoi szefów resortu edukacji. Wiceminister Jarosław Zieliński przygotowuje już pierwsze projekty działań zaradczych. Najciekawszym pomysłem jest wykorzystanie czasu, który dzieci spędzają w świetlicach szkolnych. Nauczyciele mieliby tam pracować z uczniami wymagającymi dodatkowej pomocy. Zaś zapowiadane objęcie pięciolatków obowiązkowymi zajęciami w przedszkolu ma przygotować dzieciaki do nauki w szkole.

Jak się dowiedziało "ŻW", szykowane jest też znaczące odchudzenie programu nauczania, aby nie był już on przeładowany zbędnymi wiadomościami. YY

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół