Na Jeziorze Śniardwy na chronionej wyspie znajomy wojewody chce budować hotel


Na Jeziorze Śniardwy na chronionej wyspie znajomy wojewody chce budować hotel: artykuł nr 1669

2005-12-13 13:09:14 Ekologia

W ostatnich dniach urzędowania wojewoda warmińsko-mazurski - Stanisław Szatkowski uchylił parasol ochronny nad czterema parkami krajobrazowymi. Pod koniec lata biznesmen, Krzysztof Kosiński, były szef wioski żeglarskiej w Mikołajkach postanowił, że zagospodaruje dwie wyspy na Śniardwach: Pajęczą i Czarcią. Na gruzach pruskiego fortu (wpisanego do rejestru zabytków) postanowił zbudować hotel i przystań dla dwumasztowca "Chopina", największego żaglowca, jaki pływa po Mazurach.

Wyspa Czarcia, część Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jest chroniona. Należy obszaru "Natura 2000", nie można na niej nic budować. Ale kilka tygodni temu, odchodzący wojewoda warmińsko-mazurski, uchylił plany ochrony Mazurskiego i trzech innych parków w regionie. Powodem uchylenia planów ochrony jest, według wojewody, fakt, że powstały one bez konsultacji z gminami. Wojewoda Szatkowski w lokalnej prasie tłumaczy, że do uchylenia planów zmusiły go m.in. opinie prawników z Ministerstwa Środowiska i MSWiA. Teraz można decydować o budowaniu w granicach parków z pominięciem ich opinii.
Wydanie tej decyzji zbiegło się w czasie z zabiegami Krzysztofa Kosińskiego o Czarcią wyspę. Kosiński wojewodę Szatkowskiego zna prywatnie. Organizował rejsy m.in. dla urzędu wojewódzkiego.

Całość: pracownia.org.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii