O fenomenie pantofelka


O fenomenie pantofelka: artykuł nr 167

2004-12-10 16:31:44 Biotechnologia

Czy pantofelek, uważany dotąd za organizm prymitywny, posiada rzeczywiście więcej genów niż człowiek? W sierpniu kierowana przez Polaków międzynarodowa grupa badaczy dowiodła, że tak. O tym niezwykłym odkryciu opowie we wtorek w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wybitny polski biolog i biochemik, prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja.

JAK PANTOFELEK POMOŻE CZŁOWIEKOWI

We wtorek w Pałacu Staszica w Warszawie prof. Zagórski-Ostoja, dyrektor Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, wygłosi wykład pt. "Sekwencja chromosomu paramecium - co z tego wynika?", dotyczący rewolucyjnych badań nad pantofelkiem - paramecium tetraurelia, o których jako pierwsza w sierpniu tego roku informowała Polska Agencja Prasowa.

Słynny pilotażowy projekt sekwencjonowania genomu pantofelka Paramecium tetraurelia zrealizowali uczeni z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie we współpracy z badaczami francuskimi (z Laboratoire de Genetique Moleculaire ENS, Centre de Genetique Moleculaire CNRS, Institut Gustave-Roussy i Genoscope - Centre National de Sequencage) oraz uczonymi niemieckimi.

Wyniki badań opublikowano w sierpniowym numerze prestiżowego pisma Current Biology. "Badanie nad genomem Paramecium tetraurelia jest ważne i dla produkcji zwierzęcej, i dla zdrowia człowieka" - tłumaczył wówczas prof. Zagórski-Ostoja.

Wiedza o tym, że mały pantofelek posiada więcej genów niż człowiek otworzyła drogę do poszukiwania leków przeciwko chorobom wywoływanym przez pierwotniaki, jak m.in. malaria.

Za zgodą: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
www.naukawpolsce.pap.pl  

10 grudnia 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii