Transgeniczne pomidory odporne na suszę


Transgeniczne pomidory odporne na suszę: artykuł nr 1703

2005-12-20 14:49:12 Biotechnologia

Genetycznie zmodyfikowaną odmianę pomidora, odporną na suszę, uzyskali naukowcy amerykańscy. Dzięki tej samej metodzie można będzie uodpornić na niedobory wody również inne rośliny uprawne - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Pomidory z nowej odmiany mają większy i silniejszy niż zwykle system korzeni, który będzie lepiej wykorzystywać niewielkie ilości wody w okresie suszy. A wszystko to dzięki wprowadzeniu dodatkowego genu AVP1.

Już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Stanu Connecticut i innych placówek naukowych w USA zmienili w podobny sposób rzodkiewnika, ale pomidor jest pierwszą użytkową rośliną, którą poddano takiej modyfikacji.

Zmodyfikowane pomidory były w stanie bez szwanku wytrzymać 13 dni suszy i odzyskiwały żywotność natychmiast po podlaniu. W przypadku pomidorów niezmienionych, już 5 dni suszy powodowało trwałe uszkodzenia.

"W ten sam sposób możemy uodpornić na suszę inne rośliny uprawne. Nowa metoda polega bowiem na wzmocnieniu aktywności genu, który jest obecny u wszystkich roślin" - komentuje prowadzący badania dr Roberto Gaxiola.

Zdaniem badacza, może to być sposób na zrewolucjonizowanie światowego rolnictwa. Ostatnio coraz częściej boryka się ono z ogromnymi stratami plonów spowodowanymi przez susze. Dzięki modyfikacjom można będzie osiągnąć wzrost produkcji żywności i wyżywić więcej ludzi - dodaje badacz. JJJ

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii