Obce gatunki wypierają brytyjskie biedronki


Obce gatunki wypierają brytyjskie biedronki: artykuł nr 1744

2006-01-02 15:18:57 Zoologia

Brytyjskim biedronkom zagraża inwazja obcych gatunków, pochodzących z Azji. Eksperci alarmują, że przybysze rozprzestrzeniają się na wyspach brytyjskich w tak szybkim tempie, że wkrótce mogą wyeliminować rodzime gatunki. Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis), zwane też harlekinami, pochodzą ze środkowej i południowo-wschodniej Azji. Zdążyły już przysporzyć problemów rolnikom w Stanach Zjednoczonych i Europie kontynentalnej.

Biedronki azjatyckie trafiły tam w ramach realizacji projektów kontroli innych szkodników, mszyc (którymi się żywią), ale szybko wymknęły się spod kontroli i same stały się groźnymi szkodnikami sadów i winnic oraz uciążliwymi intruzami w amerykańskich domach.

W Wielkiej Brytanii harlekiny po raz pierwszy zauważono we wrześniu 2004 roku. Najprawdopodobniej przedostały się tam na kwiatach lub owocach transportowanych z Belgii i Holandii albo samodzielnie przeleciały nad kanałem La Manche. Sugeruje to wielu ekspertów argumentując, że ten gatunek jest w stanie pokonywać w powietrzu duże odległości i wznosić się na wysokość nawet 3 tys. metrów.

Od tego czasu naukowcy obserwują gwałtowną ekspansję azjatyckich biedronek w Wielkiej Brytanii. Michael Majerus z Uniwersytetu Cambridge przewiduje, że do roku 2008 "podbiją" ją całą, zwłaszcza że nie mają na wyspach żadnego naturalnego wroga.

Obecnie w Wielkiej Brytanii występuje 46 rodzimych gatunków biedronek. Jak sugerują badacze, w wyniku azjatyckiej inwazji część z nich wyginie.

Harlekiny osiągają większe rozmiary niż ich brytyjscy krewniacy. Różnią się też ubarwieniem - są pomarańczowe z czarnymi kropkami albo czarne z kropkami czerwonymi lub pomarańczowymi. Przodują też w prokreacji - w korzystnych warunkach pogodowych azjatyckie biedronki "produkują" 2-3 pokolenia rocznie, podczas gdy gatunki brytyjskie - tylko jedno.

Ekspansywne biedronki znane są też z ogromnego apetytu. Żywią się mszycami, pyłkami, nektarem, a także innymi biedronkami. Głodne potrafią nawet ugryźć człowieka.

Naukowcy obawiają się, że ekspansja harlekinów może zakłócić funkcjonowanie ekosystemów, w tym innych gatunków żywiących się mszycami oraz tych, które żerują na biedronkach. Nie znają jednak żadnego sposobu na powstrzymanie inwazji agresywnych owadów. DWO

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii