Zielone płuca Ziemi biorą udział w ocieplaniu klimatu


Zielone płuca Ziemi biorą udział w ocieplaniu klimatu: artykuł nr 1803

2006-01-14 02:43:32 Nauka w Polsce i na świecie

Rośliny produkują znaczne ilości jednego z gazów cieplarnianych, metanu, i mogą w istotny sposób przyczyniać się do ocieplania klimatu - wynika z najnowszych badań niemieckich. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik "Nature".

Jak wynika z najnowszych analiz, które przeprowadził zespół z Instytutu Fizyki Nuklearnej im. Maksa-Plancka w Heidelbergu, zbiorowiska roślinne są źródłem od 10 do 30 proc. rocznej puli metanu emitowanego do atmosfery. W ten sposób rośliny mogą przyczyniać się do ocieplania klimatu.

Metan jest bowiem zaliczany do gazów cieplarnianych o najsilniejszym wpływie na ocieplenie. Pod tym względem znajduje się na drugim miejscu zaraz za dwutlenkiem węgla. W ciągu ostatnich 150 lat (od początku ery industrialnej) stężenie tego gazu w atmosferze uległo niemal potrojeniu. Rocznie do atmosfery dostaje się z ziemi ok. 600 mln ton metanu.

Odkrycie niemieckie jest zaskakujące. Do tej pory naukowcy byli bowiem przekonani, że większość metanu z naturalnych (biologicznych) źródeł powstaje na Ziemi dzięki bakteriom żyjącym w warunkach beztlenowych - np. w przewodzie pokarmowym zwierząt, zwłaszcza roślinożernych lub w czasie rozkładu biomasy - np. tkanek roślinnych na torfowiskach i podmokłych uprawach ryżu.

Zespół pod kierunkiem Franka Kepplera zaobserwował jednak, że żywe rośliny różnych gatunków nie tylko produkują metan w obecności tlenu, ale też emitują go od 10 do 100 razy więcej niż martwe. Naukowcy wykazali też, że emitowanie metanu przez roślinność rośnie wraz ze wzrostem temperatury i ekspozycją na światło słoneczne.

Pełna wersja artykułu ukazała się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie