Kontrowersje wokół konkursu przedmiotowego z biologii


Kontrowersje wokół konkursu przedmiotowego z biologii: artykuł nr 182

2004-12-16 13:56:29 Nauka w Polsce i na świecie

Gimnazjaliści startujący w konkursie przedmiotowym z biologii czują się oszukani. Ich zdaniem pytania testowe były inne niż zapowiadano w informatorze.

Pierwszy etap konkursu przedmiotowego z biologii odbył się w miniony czwartek. Cieszył się ogromną popularnością, przystąpiło do niego aż 1,2 tys. gimnazjalistów. Uczniów dopingują profity płynące z udziału w konkursie. Finaliści dostają dodatkowe punkty potrzebne przy staraniu się o miejsce w wybranej szkole ponadgimnazjalnej. A 15 laureatów ma zapewnione miejsce w dowolnie wybranym liceum. Zagadnienia, które powinni znać uczniowie przystępujący do poszczególnych etapów, nie są tajemnicą. Można je znaleźć w regulaminie. W tym roku przystępujący do I etapu mieli odpowiadać na pytania dotyczące m.in. roślin, lasów i łąk.

 Wiele dni spędziłam na powtórkach tej części materiału. Ale ku mojemu zaskoczeniu pytań z tematów podanych wcześniej nie było na konkursie. Za to mieliśmy zagadnienia z zakresu fizjologii, które były przewidziane na drugi etap - opowiada rozgoryczona Marta, uczennica jednego z kieleckich gimnazjów. Podobnego zdania są jej koleżanki.

- Żal mi dziewczyn, bo wiem, ile czasu zajęło im przygotowanie się do konkursu. Potem płakały jak bobry - mówi nauczycielka Marty, prosząca o anonimowość.

Renata Rabczyńska, przewodnicząca komisji konkursowej i autorka pytań, dziwi się rozgoryczeniu uczniów. - Zagadnienia podane wcześniej mają tylko ukierunkować uczniów. Trzeba pamiętać, że jest też ogólna część materiału, która obowiązuje na każdym etapie. To też jest napisane w regulaminie - tłumaczy.

Jej zdaniem zamieszaniu winni są nauczyciele, którzy nie zawsze dobrze przekazują treść zagadnień, i to doprowadza do zgrzytów. Sprawę obiecało wyjaśnić świętokrzyskie kuratorium oświaty, współorganizator konkursów. Wizytatorzy kuratorium zbadają, czy pytania z biologii odpowiadają zagadnieniom, które pojawiły się w informatorze

Źródło: Gazeta.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie