Będzie odstrzał 30. białowieskich żubrów


Będzie odstrzał 30. białowieskich żubrów: artykuł nr 1822

2006-01-18 16:18:31 Leśnictwo

30 żubrów ze stada w Białowieskim Parku Narodowym może być do wiosny odstrzelonych w ramach redukcji stada z osobników chorych i najsłabszych. Białowieski Park Narodowy otrzymał formalną zgodę ministra środowiska na taką redukcję stada.

Około 30 żubrów jest co roku eliminowanych z białowieskiego stada. To osobniki słabe, chore, a także wykazujące agresję, nie nadające się do hodowli.

 Odstrzały są prowadzone pod ścisłą kontrolą, muszą się zakończyć do 30 marca. Wiosną żubry rozchodzą się swobodnie po puszczy, bo opuszczają miejsca swojego zimowego pobytu.

Jak mówi dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Józef Popiel, w ubiegłym roku białowieskie stado w wyniku odstrzałów selekcyjnych oraz śmierci zwierząt z przyczyn naturalnych zmniejszyło się o ok. 40 sztuk. Zwierzęta trafiały też do zagranicznych hodowli.

Prof. Wanda Piasecka–Olech z warszawskiej SGGW, prezes nowo powstałego w Polsce Stowarzyszenia Miłośników Żubrów uważa, że 30 redukowanych osobników z białowieskiego stada rocznie jest normą. „Z powodów zdrowotnych muszą być eliminowane” – wyjaśnia Olech. Rocznie w białowieskim stadzie rodzi się według niej około 60-70 żubrzątek.

Olech informuje też, że jest szansa, by ministerstwo środowiska zgodziło się także na wysłanie za granicę 20 białowieskich żubrów do ogrodów zoologicznych czy parków narodowych. Żubry mogą też trafić do zagranicznych stowarzyszeń zajmujących się ochroną zwierząt.

Białowieskie stado żubrów liczy obecnie około 400 sztuk. Specjaliści podkreślają, że to dużo, a żubrom w Puszczy Białowieskiej zaczyna być wręcz "za ciasno", stąd pomysły na przemieszczanie ich, np. do innych puszcz. Ile dokładnie jest żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej będzie wiadomo po zakończeniu trwającego obecnie dorocznego liczenia tych zwierząt.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa