Niebezpieczna chemia


Niebezpieczna chemia: artykuł nr 1835

2006-01-22 04:09:50 Medycyna

Domowe środki owadobójcze i szampony do zwalczania wszy mogą zwiększać ryzyko nowotworów u dzieci - pisze naukowy serwis EurekAlert!.

Badania francuskich naukowców wykazały, że użycie środków owadobójczych w domach może zwiększyć ryzyko zachorowania dzieci na białaczkę. Choroba ta jest najczęściej występującą odmianą nowotworu we Francji - rocznie dotyka 43 dzieci na każdy milion.

Odkrycie to oparto na 280 zdiagnozowanych przypadkach zachorowań. Przeprowadzono rozmowy z matkami dzieci - pytano między innymi o to, czy używano środków do zwalczania owadów w ogrodzie, o przebieg zatrudnienia obojga rodziców oraz o stosowanie szamponów do zwalczania wszy.

Ryzyko zachorowania było prawie dwa razy większe u dzieci, których matki potwierdziły używanie środków owadobójczych w gospodarstwie domowym podczas ciąży i długo po porodzie. Także stosowanie szamponów do zwalczania pasożytów ludzkich skojarzono z podwójnym ryzykiem.

Autorzy badań twierdzą, że żadnego z tych czynników nie można rozpatrywać oddzielnie i że statystyczny związek między środkami owadobójczymi i rozwojem złośliwej białaczki wśród dzieci pozostaje nierozwiązany. Mimo to dodają : - „Spójność wyników naszych oraz wcześniej przeprowadzonych badań sygnalizuje, że warto być ostrożnym”.

Źródło: OAI

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny