Odkryto najmniejszą rybkę świata


Odkryto najmniejszą rybkę świata: artykuł nr 1858

2006-01-26 23:26:21 Zoologia

Naukowcy odnaleźli w Indonezji najmniejszą z dotychczas odkrytych ryb. Jej dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7,9 milimetrów długości - informuje serwis BBC News.

Maleńkie rybki z rodzaju Paedocypris żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. W "ekstremalnych" warunkach - w zbiornikach zakwaszonej wody na indonezyjskich bagnach - małe rozmiary ryb stają się ich atutem.

Środowisko takie jest bowiem bardzo ubogie w pożywienie, Paedocypris są zaś w stanie wyżywić się "skubiąc" plankton osiadający na dnie.

Utrzymanie tak małych rozmiarów pomaga przetrwać w indonezyjskiej dżungli, miało jednak swoją ewolucyjną cenę. Mózgu małych rybek nie chroni żadna kostna czy chrzęstna osłona, samice mogą zaś przenosić zaledwie kilka jaj - na więcej nie mają miejsca.

Jednakże tak małe rybki potrafią przetrwać nawet najcięższą suszę, chroniąc się w ostatnich kałużach błota na torfowiskach. Naturalne zagrożenia okazują się jednak mniej groźne od działalności człowieka. Wycinanie lasów, osuszanie bagien i torfowisk pod plantacje palm oraz celowe wypalanie dżungli niszczy siedliska wielu zwierząt, w tym także rybek Paedocypris.

Perspektywy przetrwania tego gatunku są więc mało optymistyczne, a być może wielu z ich miniaturowych krewniaków już nie zdążyliśmy odkryć - podkreślają badacze.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii