Ogólnopolska Konferencja pt. Mikoryza w Architekturze Krajobrazu


Ogólnopolska Konferencja pt. Mikoryza w Architekturze Krajobrazu: artykuł nr 1888

2006-02-06 15:18:47 Mikologia

Mikoryza to nie tylko recepta na udane grzybobranie, to także piękny ogród, a nawet zieleń całego miasta - zapewniają przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Mikoryzy. Jego staraniem 17 i 18 lutego odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja pt. „Mikoryza w Architekturze Krajobrazu". Czym jest mikoryza, uczono w szkole. Przypominamy: to rodzaj symbiozy; współżycie roślin z grzybami obrastającymi ich korzenie. Grzybnia „pomaga" roślinom pobierać azot, fosfor i wodę. W zamian otrzymuje cukry, a więc źródło energii.

Mikoryzę stwierdzono u ok. 90 proc. gatunków roślin. Zapewnia im ona optymalne warunki wzrostu i rozwoju. Zwiększa odporność, m.in. na niedostatek wody i składników mineralnych, niewłaściwy odczyn gleby, zanieczyszczenia, itp.. Niestety, mikoryza w zieleni miejskiej niemal nie istnieje. W przekształconej przez człowieka glebie brakuje przyjaznych roślinom grzybów. O tym, jak je przywrócić, dyskutować będą w Kazimierzu Dolnym uczestnicy pierwszej „konferencji mikoryzowej"!

„Tematem spotkania będzie przedstawienie wyników badań polskich naukowców nad wpływem tzw. szczepionek mikoryzowych na kondycję oraz prawidłowy rozwój roślin w trudnych warunkach miejskich. W programie przewidziana jest także prezentacja samych szczepionek, a więc preparatów przywracających odpowiedni skład gatunkowy grzybów w glebie" - wyjaśniają organizatorzy konferencji.

Konferencja adresowana jest do kadry zarządzającej terenami zieleni, architektów krajobrazu, firm urządzających zieleń oraz wszystkich osób, którym bliska jest tematyka architektury krajobrazu, jak też wszystkich tych, które spotkały się z problemami zdrowotnymi roślin.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister środowiska, minister rolnictwa oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wszelkich informacji udziela: Sekretarz Polskiego Towarzystwa Mikoryzy, Arkadiusz Andrzejewski, tel. 0601 813 675, arek.andrzejewski@ptmikoryza.org.pl

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Michał Henzler

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii