W powiecie wałeckim liczą żubry


W powiecie wałeckim liczą żubry: artykuł nr 1997

2006-02-23 16:45:17 Leśnictwo

Trwa liczenie żubrów w powiecie wałeckim (Zachodniopomorskie). Do tej pory doliczono się 24 żubrów: 21 osobników zamieszkuje tereny nadleśnictwa Mirosławiec, a 3 pozostałe - okolice Nowych Lasek i Wierzchowa w powiecie drawskim. Inwentaryzacja ma na celu określenie wieku, płci, miejsca bytowania, stanu zdrowia oraz ogólnej kondycji tych zwierząt. Jak informuje biuro prasowe zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego w Szczecinie, Lasy Wałeckie to jedno z pięciu w Polsce skupisk żubrów żyjących na wolności (są też w puszczach Białowieskiej, Knyszyńskiej i Boreckiej oraz w Bieszczadach).

Stado żubrów zachodniopomorskich jest najdalej na zachód Europy położonym siedliskiem dziko żyjących żubrów.

Inwentaryzację przeprowadza - pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora przyrody - straż łowiecka, leśnicy, przedstawiciele Akademii Rolniczej w Poznaniu i dyrekcji Drawskiego oraz Ińskiego Parku Krajobrazowego.

Na przełomie marca i kwietnia planuje się powiększenie stada bytującego w lasach wałeckich. Chodzi o to, by nie dopuścić do tzw. chowu wsobnego, czyli krzyżowania się osobników blisko ze sobą spokrewnionych.

Do województwa zachodniopomorskiego pierwsze stado żubrów sprowadzono na początku 1980 roku. Liczyło wówczas 8 osobników.

Żubr to najpotężniejszy ssak europejski. Dawniej zamieszkiwał całą środkową i część północnej Europy. W warunkach naturalnych wyginął z końcem I wojny światowej. W latach 50. gatunek udało się odtworzyć m.in. dzięki temu, że rozmnożono go w rezerwatach z osobników zachowanych w zwierzyńcach i ogrodach zoologicznych.

Obecnie żubry objęte są ochroną gatunkową. Żyją w stadach liczących po kilkanaście sztuk. Maksymalny wiek żubrów to 22 lata dla byka i 27 lat dla samicy.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa