Warchlaki i pszczoły pojawiły się w spalskich lasach


Warchlaki i pszczoły pojawiły się w spalskich lasach: artykuł nr 2016

2006-02-27 21:21:55 Leśnictwo

W spalskich lasach niedaleko Inowłodza leśnicy spotkali trzy nowonarodzone warchlaki prowadzone przez lochę. Z uli wyleciały także pszczoły i zaczęły obloty - informuje "Dziennik Łódzki". Według leśniczego z Nadleśnictwa Smardzewice Zbigniewa Motyla nie jest to jednak oznaka nadchodzącej wiosny, choć - jak podkreśla - warchlaki te urodziły się "rekordowo wcześnie".

Trzy warchlaki prawdopodobnie są pierwszymi w regionie narodzonymi w tym roku dzikami. "Miały trzy, cztery dni. Z trudem przebijały się przez śnieg za matką" - mówi leśniczy.

"Warunki są bardzo trudne, ale jeśli warchlaki nie oddalą się od lochy na dłużej i nie zgubią, mają duże szanse na przeżycie" - dodaje Motyl.

Bliskiej wiosny - czytamy w gazecie - nie zwiastują też pszczoły, które już opuściły ule i rozpoczęły obloty. "Jako pierwsze ruszyły się roje z uli stojących w zacisznych, nasłonecznionych miejscach" - mówi pszczelarz z Paprotni pod Brzezinami Zbigniew Sokołowski.

"Oblot nie jest jednak jeszcze początkiem sezonu pracy. Pszczoły muszą oczyścić się po tym, co zjadły zimą. Nie robią tego w ulu. Wylatują na zewnątrz nawet wówczas, gdy leży jeszcze śnieg" - dodaje pszczelarz.

Jak pisze "Dziennik Łódzki", oblot oznacza jednak, że w ulach już zaczyna się życie. Matki zaczynają składać jaja, a pszczoły w kłębie podnoszą jego temperaturę, tak by ani jajom, ani później czerwiom nie zagroził nawet mróz panujący na zewnątrz ula. MOW

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa