Ptasia grypa w Polsce


Ptasia grypa w Polsce: artykuł nr 2048

2006-03-05 09:43:37 Nauka w Polsce i na świecie

W Toruniu znaleziono pierwszego w Polsce łabędzia, zarażonego ptasią grypą. U ptaka, na którego natrafiono dwa dni temu w centrum miasta nad Wisłą, potwierdzono obecność wirusa H5.

Nie ma pewności, czy jest to odmiana wirusa N1 groźna dla ludzi. Gdyby potwierdziła się najgorsza wersja, byłby to pierwszy w Europie przypadek chorego ptaka, znalezionego w centrum miasta.

Władze Torunia wytyczyły w centrum miasta strefę ochronną - bulwar nad Wisłą jest zamknięty. W mieście obraduje sztab kryzysowy. Rozważana jest możliwość zamknięcia kolejnych ulic.

Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski powiedział, że "nie potwierdza, ani nie zaprzecza" nieoficjalnym informacjom TVN24. Poinformował, że szczegóły w tej sprawie zostaną podane w południe podczas specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa.

Eksperci ostrzegają jednak przed paniką - ptasia grypa jest chorobą ptaków, nie ludzi. Według prof. Andrzeja Zielińskiego, krajowego konsultanta epidemiologicznego, potwierdzenie ptasiej grypy u toruńskiego łabędzia nie zmienia zasadniczo sytuacji w Polsce. Człowiek nie zaraża się tą chorobą łatwo. Niebezpieczny jest bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, np. dotykanie go. Jednak człowiek przechodzący obok chorego łabędzia, nawet w odległości kilku kroków, nie jest zagrożony.

Źródło: TVN24/PAP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie