Powstały nowe rezerwaty


Powstały nowe rezerwaty: artykuł nr 208

2005-01-04 06:50:00 Ochrona środowiska

W podkarpackich lasach przybyło pięć nowych rezerwatów. Pod ochroną znalazły się m.in. buki na Liwoczu i storczyki na zboczu Kozińca

- Nowe rezerwaty utworzono m.in. w nadleśnictwach Kołaczyce, Brzegi Dolne i Tuszyma - wylicza Edward Marszałek z RDLP w Krośnie. Jednym z najciekawszych przyrodniczo rezerwatów są Końskie Błota.

Na podmokłych obszarach można spotkać stanowiska rzadkich gatunków chronionych: grzybienia białego, bagna zwyczajne, widłaka jałowcowatego. Tu wśród mchów torfowiskowych rośnie owadożerna rosiczka. W Nadleśnictwie Brzegi Dolne, na zboczach góry Koziniec, powstał rezerwat leśny o nazwie Koziniec obejmujący zalesione zbocza z licznymi odsłonięciami i wychodniami skalnymi. Tu również występują rzadkie rośliny: tojad mołdawski, złocień podbaldachowy, buławnik wielkokwiatowy, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk siny, listera jajowata, a także gnieźnik leśny. - To bardzo oryginalny, bezzieleniowy, pozbawiony liści storczyk. Roślina ta, pozbawiona chlorofilu, może żyć wyłącznie dzięki pasożytowaniu na grzybach, od których pobiera wodę, sole mineralne i substancje organiczne - informuje Edward Marszałek. Dodatkową atrakcją są walory krajobrazowe i otoczenie zalewu w Myczkowcach.

W lasach Nadleśnictwa Lubaczów są dwa nowe rezerwaty. W Moczarach można spotkać czosnek siatkowaty, a Kamienne to część dąbrowy z bogatym runem.

W rezerwatach obowiązuje zakaz polowania, płoszenia zwierzyny, wysypywania odpadów, zmiany stosunków wodnych, wydobywania skał i minerałów, palenia ognisk, prowadzenia działalności handlowej, biwakowania i ruchu pieszego poza wyznaczonymi trasami.

Źródło: Gazeta Wyborcza, ag  03-01-2005, cały artykuł na: http://miasta.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,2475475.html 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska