Ekologów pod sąd


Ekologów pod sąd: artykuł nr 2124

2006-03-16 04:15:09 Ciekawostki

Liderom organizacji ekologicznych trzeba postawić zarzuty karne za akcje sprzeciwu wobec planów modernizacji dróg i budowy obwodnic w województwie podlaskim - tak uważa stowarzyszenie Inicjatywa - Wschód - i zawiadomi o tym prokuraturę. Inicjatywa - Wschód domaga się w nim wszczęcia postępowania karnego wobec liderów sześciu organizacji, m.in. Greenpeace, WWF oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Uważa bowiem, że ich akcje sprzeciwu wobec planów modernizacji dróg w Podlaskiem, w tym budowy obwodnic Augustowa i Wasilkowa w proponowanym przez drogowców wariancie, sprowadzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach.

Jak mówili dziennikarzom jego przedstawiciele, ich zdaniem jest związek przyczynowo-skutkowy między działaniami ekologów, a liczbą wypadków na podlaskich drogach. Uważają bowiem, że jeżeli ekolodzy świadomie uniemożliwiają modernizację tych tras i budowę obwodnic, to „w sposób oczywisty” wpływa to na liczbę i skutki wypadków.

Organizacja chce też, by ich akcja pokazała samorządom a także osobom prywatnym, że mogą wystąpić przeciwko ekologom z pozwami cywilnymi o odszkodowanie, np. na rehabilitację ofiar wypadków.

Ekolodzy sprzeciwiają się m.in. proponowanej przez drogowców lokalizacji obwodnicy Augustowa, jako estakady nad doliną rzeki Rospudy. Chcą też, by trasa Via Baltica ze Skandynawii do Europy Zachodniej, w województwie podlaskim miała przyjęty wariant przebiegu przez Łomżę, a nie przez Białystok.

Źródło: TVP3 Białystok

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek