Milowy krok polskiej Wikipedii: artykuł nr 213
2005-01-05 06:45:00 Ciekawostki
W ostatnim dniu 2004 roku, polska wersja Wikipedii, wolnej i edytowalnej przez każdego encyklopedii internetowej, przekroczyła barierę 50 tysięcy haseł.
Istniejąca od września 2001 roku Polska Wikipedia jest częścią wielkiego międzynarodowego przedsięwzięcia opracowywania wolnej encyklopedii internetowej dostępnej w niemal w 200 językach. Pod względem liczby haseł polska wersja zajmuje 6. miejsce na świecie.
Enycklopedia tworzona jest przez zgromadzoną wokół projektu społeczność entuzjastów, a treści jej publikowane są na licencji GNU FDL. Oznacza to, że treści te można wykorzystywać bez ograniczeń, jednakże po warunkiem zachowania tejże licencji.
Gdy po raz pierwszy Wprost Online pisało o Wikipedii, przy okazji osiągnięcia przez jej angielską wersję 100 tysięcy haseł, Polska Wikipedia miała ich zaledwie około 6 tysięcy. Teraz, krótko po osiągnięciu - przez wszystkie wersje językowe razem - granicy miliona artykułów, polska Wikipedia może poszczycić się prawie dziesięciokrotnym zwiększeniem swoich rozmiarów. Zawdzięcza to, między innymi, swojej coraz większej popularności, a co za tym idzie, zwiększającej się rzeszy aktywnych autorów.
Ten szalony, czy nawet niedorzeczny zdaniem wielu sceptyków, pomysł powierzenia dzieła tworzenia encyklopedii amatorom okazał się strzałem w dziesiątkę i kolejnym dowodem nieograniczonego potencjału tkwiącego w wolontariuszach, a szczególnie w ruchu Open Source. Ich entuzjazm, niewiele mu ustępująca wiedza i umiejętność pisania haseł encyklopedycznych, w ciągu trzech zaledwie lat sprawiły, że dysponujemy wolnym, powszechnie dostępnym źródłem informacji, które w znacznej części nie ustępuje profesjonalnym encyklopediom, a w wielu miejscach je nawet przewyższa.
Cały artykuł w wortalu Wprost.pl pod adresem: http://www.wprost.pl/ar/?O=71547&C=75
Wybrane wiadomości z ciekawostek
- Teoria ewolucji w wersji internetowej
- Kenijskie słonie z telefonami komórkowymi
- Nagroda Nobla za fundamentalne procesy życia
- Minister nauki prof. Barbara Kudrycka spotka się z setką najwybitniejszych młodych polskich naukowców
- Neurobiologiczne, biomedyczne i ewolucyjne źródła kultury i mowy - wykład otwarty
- Gołębie niezgody
- Chomiki też cierpią na zimową depresję