Nadchodzi czas wiosennych godów


Nadchodzi czas wiosennych godów: artykuł nr 2136

2006-03-17 21:50:44 Ciekawostki

Choć na dworze śnieg i mróz, nadchodzi czas wiosennych godów. O potomstwo starają się ptaki, ryby, a nawet mrówki. Te ostatnie będą się oddawać miłosnym igraszkom w powietrzu, około dwóch kilometrów nad ziemią. Tymczasem niewielkie zimorodki niecierpliwie czekają, aż rozmarznie ziemia. Ptaki te bowiem lęgną się w podziemnych, długich na dwa metry korytarzach. Same je drążą przez kilka dni. Nazwa ptaków pochodzi właśnie od tego, że składają jaja pod ziemią - czytamy w "Dzienniku Łódzkim".

"Mróz i śnieg nie przeszkadzają w grze miłosnej krukom. Ich zaloty już można obserwować. Ptaki te wiążą się w pary na całe życie, ale gdy przychodzi okres zakładania gniazd i znoszenia jaj, samce zalecają się do swoich +żon+ powietrznymi akrobacjami i charakterystycznym krakaniem" - mówi leśnik z Wolborza Paweł Justyna.

Bataliony, ptaki, które można obserwować na łąkach nad Nerem i Jeziorskiem, w przeciwieństwie do kruków są niestałe w uczuciach. Samce porzucają partnerki natychmiast, gdy spełnią małżeńskie obowiązki - pisze gazeta.

"Cietrzewie też do wiernych nie należą. Właśnie rozpoczęły gody w rezerwacie Piskorzeniec koło Przedborza. To jedyne miejsce w regionie, gdzie te ptaki występują. Toczą między sobą krwawe boje o wybrankę" - wyjaśnia ornitolog Tomasz Janiszewski.

Miłość kwitnie już wśród lisów. Samce całymi dniami zabiegają o względy samiczek. Ich wysiłki są nagradzane wyłącznie nocami, w wybranych przez samice norach. Małe liski wyjdą z nich na pierwszy spacer w czerwcu.

Do godów przygotowują się też ryby. Ichtiolog Aleksander Górlczyk mówi, że samce cierników uwiją gniazda, by zapędzić do nich oporne samice. "Gniazda z podwodnej roślinności budują też sumy, a sandacze, które przystępują do tarła zwykle pod koniec marca, składają ikrę w głębokich kryjówkach i cierpliwie jej pilnują aż do wylęgu narybku" - opowiada rozmówca "Dziennika Łódzkiego".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek