Gdańscy studenci biotechnologii o ptasiej grypie


Gdańscy studenci biotechnologii o ptasiej grypie: artykuł nr 2173

2006-03-25 18:27:24 Biotechnologia

W jakim stopniu ptasia grypa jest niebezpieczna dla ludzi? Jak można, a jak na pewno nie można zarazić się jej wirusem? Odpowiedzi na te pytania padną podczas otwartego seminarium w sobotę 25 marca w Gdańsku. Problemem ptasiej grypy postanowili się zająć studenci biotechnologii z gdańskich uczelni, należący do Koła Naukowego BIO-MED, które działa przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku, a także członkowie Koła Studentów Biotechnologii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej (KSB).

Podczas sobotniej sesji prof. dr hab. Bogusław Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert UE w zakresie monitoringu i zapobiegania ptasiej grypie, „przybliży” samego wirusa. Opowie, czym jest wirus, jak się rozprzestrzenia, jak jest zbudowany, co sprawia, że może być groźny. "Profesor opowie też o epidemiologii, gdyż to jest jedna z dziedzin którą się zajmuje” – powiedział PAP Marek Kuźbicki z BIO-MED-u współorganizator konferencji.

Słuchacze usłyszą też o ptasiej grypie z ust ornitologa. Naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Włodzimierz Meissner, opowiedzie o roli wędrówek ptaków w rozprzestrzenianiu się wirusa oraz o tym, gdzie w Trójmieście takie skupiska ptaków można spotkać.

Trzeci wykład, dra n. med. Andrzeja Probuckiego z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, będzie poświęcony problemowi minimalizowania ryzyka ewentualnego zarażenia.

„W trakcie sesji zaprezentujemy wyniki naszej ankiety, którą przeprowadziliśmy w Gdańsku, a która dotyczyła naszej wiedzy o grypie, zarówno tej +tradycyjnej+ jak i ptasiej. Pytaliśmy, czy znane są drogi zarażenia, czy respondenci korzystają z akcji szczepień. Okazuje się, że z poziomem wiedzy nie jest najgorzej, ale niektóre odpowiedzi są zaskakujące. Na przykład jeden z ankietowanych odpowiedział, że zaszczepił się, gdyż kazała mu to zrobić żona” – mówi Jolanta Hałuszczak z KSB, współorganizatorka sesji.

Jak dodaje, w przerwach między wykładami możliwa będzie dyskusja z prelegentami. Zaplanowano też pokazy przygotowane przez dzieci, które na swój sposób wyjaśnią, czym są bakterie.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii